top-icon Електротехнічні рішення для дому — доставка по Україні, монтаж і подальше обслуговування

Іконка телефону +38 044 392 73 32 blue-arr-down

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
  Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
  Нд: вихідний
Передзвонити мені

Іконка телефону +38 044 392 73 32 arrow

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Категорії Закрити

Як підключити стабілізатор напруги: покрокова інструкція

Дата

02 листопада 2023

На якість енергозабезпечення впливає багато чинників: фізичне старіння ЛЕП, погодні фактори, збільшення навантаження на мережу тощо. Як наслідок маємо нестабільну напругу, коливання якої нерідко виходить за нормований діапазон «плюс – мінус 10%». Отже, час подумати над тим, як підключити стабілізатор напруги, бо кожне вмикання будь-якого побутового електроприладу стає небезпечним. Притому засмучує не лише вихід з ладу якоїсь речі, а й те, що пошкоджений холодильник, домашній кінотеатр, комп’ютер, газовий котел чи інший пристрій не можна буде відремонтувати за гарантії, бо власник зобов’язаний забезпечити своє майно стабільним живленням.

У цій статті даються поради щодо того, як приєднати стабілізатор напруги власноруч у побутових умовах. Оскільки в більшості випадків у житлових будинках та квартирах має місце однофазна мережа, то саме про неї й піде мова.

Як підключити стабілізатор для захисту окремого побутового електроприладу?

Коли йдеться про захист побутової техніки від різких коливань напруги, то зазвичай розрізняють два варіанти: використання стабілізатора для одного чи кількох приладів або підключення на весь будинок.

Наприклад, придбали стабілізатор напруги, як підключити до нього один або кілька малопотужних пристроїв? Все дуже просто. Для захисту досить переносної моделі до 1,5 кВт включно. Хоча, якщо треба приєднати пральну машинку, то можливо знадобиться й до 2-3 кіловат і взагалі, перед покупкою приладу слід переконатись, що його потужність перевищує сумарне значення техніки, що до нього підключать. Стабілізатор ставлять десь неподалік від апаратів, які знаходяться під його «опікою» і вмикають в розетку, а штепселі «підопічних» вставляють в його гнізда.

Як підключити стабілізатор до генератора?

Інколи виникає запитання про те, як підключити стабілізатор до генератора. Взагалі сучасні альтернативні джерела, особливо інверторні, видають струм з параметрами, що приблизно відповідають нормативним вимогам, тому ставити ще якийсь захист не треба. Якщо вже виникла така необхідність, то слід пам’ятати головне правило — не можна вмикати стабілізатор в мережу після генератора. Якщо так зробити, то генератор вимкнеться або в нього вигорить АВР. Інша можливість — вийде з ладу захисний пристрій.

Турбуватися про те, як підключити генератор до стабілізатора потрібно (і економічно виправдано!), якщо в будинку стоїть електростанція з системою автоматичного введення резерву (АВР). Час від часу виникають ситуації, коли напруга в централізованій мережі ще є, але вона вже вийшла за межі нормованого діапазону (частіше за все — впала нижче 198 В). АВР намагається перемкнути живлення будинку на альтернативне джерело струму. Діапазон вхідної напруги стабілізатора помітно ширший, ніж у АВР, тому він підніматиме її до норми. Завдяки цьому буде менше включень електростанції і, як наслідок, суттєво продовжується строк її служби, не кажучи вже про економію палива.

Як підключити 2 стабілізатори напруги в однофазну мережу?

Бувають випадки, коли стабілізатор працює добре, але вже не може впоратися зі збільшеним навантаженням. Зазвичай таке трапляється, коли беруть апарат без розрахунку на те, що з часом напевно збільшиться кількість побутових електроприладів. Проблему можна вирішити двома шляхами. Купити більш потужний стабілізатор і поставити замість наявного або придбати ще один на недостатню потужність. Але тоді виникає питання, як підключити 2 стабілізатори напруги в однофазну мережу?

Найкраще рішення, при якому не буде жодних проблем — розділити навантаження на дві відокремлені лінії і на кожну поставити «свій» прилад для захисту від коливань напруги. Наприклад, у двоповерховому будинку один стабілізатор буде працювати на першому поверсі, а інший — на другому. Або до одного апарату приєднати житлові кімнати, а до другого — технічні приміщення (кухня, ванна тощо).

Чи можна підключити 2 стабілізатори послідовно або паралельно в одній мережі? Теоретично — так. Практично — швидше за все будуть проблеми.

Як правильно підключити стабілізатор на весь будинок?

Для будинку або квартири зазвичай вибирають релейні або електронні стабілізатори зі ступінчастим регулюванням. Вони швидко реагують на коливання напруги та мають просту конструкцію, що забезпечує надійну роботу. Потужність обраного «захисника» повинна приблизно дорівнювати сумарній потужності всіх побутових електроприладів, що є в будинку. При цьому враховують, з одного боку, коефіцієнт вмикання (0,6-0,8), бо не все обладнання буде працювати одночасно. А з другого — запас (20 – 30%) на майбутнє, на випадок збільшення кількості електротехніки.

Розмірковуючи про те, як правильно підключити стабілізатор, треба взяти до уваги кілька важливих моментів. Щоб унеможливити витік струму, слід у щитку після лічильника і перед приладом захисту поставити диференційний автомат. Дуже важливо розрахувати площу перерізу кабелю, яку варто вибирати залежно від навантаження. Сам кабель повинен біти мідний. Для електробезпеки побутова мережа повинна мати контур заземлення. На встановлення приладу не потрібно брати ніяких дозволів.

Вибір місця для монтажу стабілізатора

Стабілізатор, який захищає весь будинок, краще поставити неподалік від електричного щитка. При цьому варто дотримуватися таких рекомендацій:

 • Стабілізатор розташовують обов’язково після лічильника. Це пов’язано з тим, що він теж споживає енергію навіть під час холостого ходу, тому коли стоятиме до лічильника, то можна отримати великий штраф від енергонагляду.
 • Оскільки апарат гріється, то приміщення повинно добре провітрюватись, щоб в ньому не утворювався конденсат та не літало багато пилу.
 • Бажано, щоб на стінах не було шпалер чи інших матеріалів, що можуть спалахнути.
 • Температура повітря повинна відповідати вказаній в технічному паспорті.
 • Не треба, щоб на корпус стабілізатора падали прямі сонячні промені.
 • Релейні та електромеханічні моделі великої потужності краще ставити в підсобному приміщенні, щоб уникнути шуму під час їхньої роботи.
 • Стабілізатор настінного типу не слід чіпляти близько до стелі.

Якщо прилад розташовують в котельній приватного будинку, то краще взяти настінний варіант, щоб захиститися від потрапляння вологи внаслідок ЧС (прорив труби тощо). Його розташовують на висоті 1,5 – 1,7 м від підлоги.

Підключення стабілізатора

Всі стабілізатори потужністю 3 кВт і більше приєднують в мережу за допомогою клемної колодки. Підключення може бути три- або чотириконтактне, в останньому випадку контакти нуля на вхід та вихід роздільні. Крім стабілізатора, слід мати трижильний кабель, трипозиційний вимикач та мідний монтажний провід. Порядок чотириконтактного підключення:

 1. Трипозиційний вимикач монтують у розподільчому щитку.
 2. Від щитка до місця установки стабілізатора б’ють штробу, в яку кладуть і фіксують два трижильні кабелі з маркованими проводами (L, N, PE). На одному кабелі з обох сторін «стаб. – вхід», на іншому «стаб. – вихід».
 3. Підключають кабелі на щитку. «Стаб. – вхід»: фаза L на клему 2 дифавтомату, нуль N на нульову шину, РЕ на заземлення. «Стаб. – вихід»: фаза L на клему 2 трипозиційного вимикача, нуль N на нульову шину, РЕ на шину заземлення.
 4. За допомогою монтажних проводів з’єднують клему 2 дифавтомату та клему 4 трипозиційного вимикача, а також клему N дифавтомату та вільний контакт нульової шини.
 5. У щитку на DIN рейці монтують дифавтомат та підключають його.
 6. Клему 1 трипозиційного вимикача приєднують до гребінчастої шини.
 7. Підключають кабелі до стабілізатора. «Стаб. – вхід» і «Стаб. – вихід»: фази L, нульові N та заземлюючі РЕ проводів приєднують до відповідних клем L, N та РЕ стабілізатора.

Наостанок залишається перевірити надійність фіксації проводів і поставити на місце кришку приладу. Правильно виконавши все один раз, будь-який власник будинку надалі знатиме, як підключити стабілізатор.

Залишити свій відгук