top-icon Електротехнічні рішення для дому — доставка по Україні, монтаж і подальше обслуговування

Іконка телефону +38 044 392 73 32 blue-arr-down

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
  Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
  Нд: вихідний
Передзвонити мені

Іконка телефону +38 044 392 73 32 arrow

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Категорії Закрити

Що таке димер і навіщо він потрібен для регулювання освітлення

Дата

02 листопада 2023

Наше житло стає дедалі комфортнішим і далеко не останнє місце у створенні затишку посідає освітлення. Минули часи, коли його головними елементами були лампи розжарювання в різьбових патронах з механічними вимикачами. Сьогодні застосовують люмінесцентні, галогенні та LED світильники. Для управління ними ставлять димери. За допомогою таких електронних регуляторів вмикають світло на повну потужність, якщо треба прийняти гостей або попрацювати за письмовим столом. Цими ж приладами плавно знижують інтенсивність потоку світлових променів, створюючи інтимну обстановку для романтичного вечора або просто готуючись до сну.

Що таке димер — визначення та призначення

Димер або, інакше кажучи, регулятор яскравості світла, являє собою невеликий прилад електронно-механічної або електронної конструкції, який, в основному, застосовують для управління світильниками. Він може не тільки вмикати їх і вимикати, але також здатний плавно змінювати потужність і силу світлового потоку. У схемі розташовується на місці звичайного перемикача. Назва походить від англійського терміна "dim", що в перекладі означає «затемнювати». Пристрої працюють з лампами розжарювання, галогенними та світлодіодними. Останнім часом деякі виробники стали випускати прилади, сумісні з люмінесцентними. На лампах має бути маркування "Dimmable". Щоб уніфікувати світлорегулятори, розроблено відкритий стандарт LEDOTRON.

Як було сказано вище, основне призначення електронних регуляторів полягає в плавній зміні яскравості світильників, а також їх увімкненні та вимкненні. Але це далеко не єдине призначення. За допомогою подібних пристроїв можна регулювати температуру нагрівання прасок, паяльників та інших резистивних побутових приладів, організувати плавний пуск ламп розжарювання тощо. Маючи кілька режимів миготіння і затемнення, такий апарат дасть змогу втілити в життя оригінальні дизайнерські рішення, наприклад, м'яко підсвічувати стельові конструкції. За запрограмованого періодичного вмикання і вимикання світильників він імітує присутність у будинку господаря. І це далеко не всі можливості. Світлорегулятори застосовуються на найрізноманітніших об'єктах:

 • Свердловини і колодязі — для плавного ввімкнення заглибних насосів.
 • Котельні — для регулювання швидкості обертання вентилятора.
 • Басейни — для управління прожекторами.
 • Інкубатори — для регулювання потужності нагрівачів і освітлювальних ламп.
 • Системи відтавання — для плавного керування ТЕНами.
 • Сушильні шафи — для точного регулювання світловіддачі ламп розжарювання.

Цей список можна продовжити. Світлорегулятори подовжують термін служби лампочок завдяки їхньому дбайливому використанню, а також заощаджують електроенергію (вважається, що значно, насправді - на 15 - 18%).

Класифікація димерів

За управлінням

За принципом управління світлорегулятори бувають:

 • Механічні. Потенціометр передає сигнал на тиристор або інший силовий елемент.
 • Електронні (контактні та безконтактні). Тут застосовують сенсорні, ІЧ, УЗ або ємнісні датчики впливу.

Також є комбіновані електронно-механічні версії, коли в одному приладі реалізовано обидві керуючі технології.

За способом управління регулятор світла може бути:

 • З поворотною ручкою. На корпусі зазвичай позначена градація типу «більше-менше», стрілка або маркер з потовщенням у бік збільшення яскравості. Це один із найпростіших варіантів.
 • Поворотно-натискні з конденсатором і резистором. Після увімкнення яскравість світла ламп буде тією ж, що і минулого разу. Потім її можна відрегулювати по-новому.
 • Клавішно-кнопкові з диністорами, тріаками та вузлами формування імпульсів. Клавіша вмикає світильник, а кнопки регулюють його яскравість. Часто комплектуються пультами ДУ.
 • Сенсорні із заземленням або зануленням. Є багато варіантів сучасного дизайну.
 • Дистанційні. З пультом ДУ, який працює на ІЧ або радіохвилях.
 • Акустичні. Реагують на певний звук або голосові команди.

Якщо LED світильник обладнаний власною функцією регулювання яскравості, то димер для нього купувати не потрібно, це марне дублювання.

За встановленням

За способом встановлення і підключення світлорегулятори бувають:

 • Модульні. Їх ставлять на DIN-рейку в електрощитку в тих випадках, коли не можна монтувати в коробці вимикача.
 • Моноблочні настінні з регуляторами будь-якого типу: клавіша, поворотна ручка тощо.
 • Коробкові (приладові). Це найменші моделі. Вони зроблені у вигляді круглої або прямокутної коробочки з клемами. Їх ставлять у монтажну коробку.

За наявності підвісних конструкцій або фальш-стіни можна обійтися без монтажної коробки.

За типом лампи

Світлорегулятори не роблять універсальними. Кожен вид розрахований на певні типи лампочок: розжарювання, світлодіодні, галогенні, енергозберігаючі. Крім того, треба дивитися на напругу. Може знадобитися димер 220 вольт або прилад, розрахований на 12 вольт.

Переваги та недоліки вимикачів з регулюванням яскравості

Головний плюс, через який так цінується регулятор світла, полягає в його здатності не просто вмикати та вимикати освітлювальні прилади, а ще й плавно регулювати яскравість їхнього світіння і навіть створювати візуальні ефекти. Цю ж властивість зміни напруги застосовують до нагрівальних побутових пристроїв. Крім того, апарат легкий, компактний і недорогий.

Основні мінуси: вибірковість за типом лампи, несинусоїдальна напруга на виході, наявність електромагнітних перешкод, низький ККД під час роботи з лампами розжарювання, нелінійна відповідність між регульованою напругою та опором навантаження.

Як влаштований і працює димер?

Електронні моделі широко застосовуються у виробничих і побутових умовах. Вони вирізняються широкою функціональністю і чудовими показниками, мають компактні розміри та пропонуються за цілком доступною ціною. Головний вузол приладу - ключ (перемикач). Залежно від конструкції ним керують симістори, транзистори або тиристори. Нижче наведено класичну схему пристрою на симісторах.

Електронний ключ світлорегулятора не пропускає частину хвилі. За рахунок цього напруга, яка йде на джерело світла, зменшується. Лампа отримує обрізану синусоїду, від чого падає яскравість її світіння.

На малюнку видно, що чим більша частина напруги вирізається, тим менший струм проходить через лампочку. За рахунок інерційності нитки та особливостей людського зору яскравість світла усереднюється.

Як вибрати димер?

Щоб купити вимикач з регулюванням яскравості, треба спочатку визначитися, з якими лампами він працюватиме, оскільки для цих приладів характерна «вузька спеціалізація». Його потужність має бути в 1,5 - 2 рази вищою, ніж сумарна всіх джерел світла, які до нього під'єднані. Наприклад, якщо він контролюватиме роботу чотирьох лампочок по 100 Вт кожна (разом 400 Вт), то треба брати модель на 600 - 800 Вт. Пов'язано це з тим, що, якщо прилад буде довго працювати на максимумі, він перегріється і станеться коротке замикання. Крім того, треба враховувати спосіб монтажу.

Залишити свій відгук