top-icon Електротехнічні рішення для дому — доставка по Україні, монтаж і подальше обслуговування

Іконка телефону +38 044 392 73 32 blue-arr-down

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
  Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
  Нд: вихідний
Передзвонити мені

Іконка телефону +38 044 392 73 32 arrow

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Категорії Закрити

Який генератор вибрати для дачі: порівняння потужності, шуму та витрати палива

Дата

02 листопада 2023

Генератор для дачі — це класика жанру. Так, зараз перебої в електропостачанні спонукали українців до активного придбання альтернативних джерел струму, але про дачі окрема розмова. Там вони були потрібні ще до війни, бо далеко не всюди підведена централізована мережа. А нормальний рівень життя можливий тільки за наявності електрики. Навіть коли людина не живе у заміському будиночку з квітня по жовтень, а приїжджає лише на вікенд, то і тоді струм потрібен — город полити, обід приготувати тощо. Тому вибір генератора для дачі завжди актуальна тема для всіх, хто має клаптик землі на природі.

Яким буде кращий генератор для дачі?

Але перш ніж купувати, треба визначити, які параметри має кращий генератор для дачі. Однозначної відповіді немає, бо все залежить від обставин. Має значення частота вмикання та тривалість роботи, навантаження, тип запуску, кількість фаз, розташування, шум двигуна, вид палива, необхідність мати чисту синусоїду та інші характеристики. На розгляді кожної з них слід зупинитися окремо.

Генератор електрики для дачі

Кількість фаз

Генератор може бути одно- чи трифазний. В більшості випадків дачники купують моделі першого типу, бо побутове обладнання, в т. ч. насоси, майже все вимагає однофазної мережі. Коли ж є трифазні пристрої, то і джерело повинно бути відповідне. У такого енерговиробника 16-амперні розетки на 220В і на 380В, так що він забезпечує усі потреби.

Купувати на дачу з однофазними приладами трифазний генератор нераціонально. Справа в тім, що, наприклад, у 6-кіловатному генераторі на кожній фазі буде лише 2 кВт. Остання цифра в такому випадку і буде загальною потужністю. Але трифазне джерело, маючи на виході 2 кВт, витрачатиме паливо на всі 6 кіловатів! Тоді як аналогічне однофазне з подібним навантаженням буде і коштувати дешевше, і працюватиме більш економно.

Тип палива

За видом палива генератор на дачу може бути дизельним, бензиновим, газовим або двопаливним, зазвичай це бензино-газові. Дві останні категорії поки що не набули великої популярності. Тому порівняємо лише бензинові та дизельні.

При аналогічній потужності з дизельним бензогенератор коштує дешевше. Він порівняно легкий та компактний, краще запускається на морозі. І тихіше працює, його рівень шуму зазвичай не перевищує 70 дБ (це як наче люди стоять поруч та голосно розмовляють). Але він не здатен довго працювати без перерви (5 – 8 годин, потім треба вимикати), розрахований не менше навантаження (потужність більшості моделей не перевищує 12 кВт) і в нього менше ресурс (в середньому 3000 – 4000 мото-годин). За рахунок вищої вартості бензину кожен вироблений кіловат виходить дорожче (хоча останнім часом різниця в ціні дещо нівелювалася) і асортимент товарів у магазинах помітно скромніший.

Дизельний генератор коштує дорожче і голосніше працює, він більший та важчий. У холодну пору без підігріву запускається важко. Але він надійніший і розрахований на часте та довге вмикання з великим навантаженням. Ресурс у нього на порядок вище і в процесі експлуатації це більш економічний генератор для дачі, бо питома витрата палива (мл на 1 кВт) дещо менше.

Принципова відмінність між бензиновим та дизельним генераторами полягає у тому, що перший призначений для використання у якості резервного джерела струму, а другий — можна вмикати як основне. Отже, коли власники навідуються у заміський будиночок лише по вихідним дням і потужність має бути не більше як 10 кВт, то їм цілком вистачить пристрою, в який заливають А-92/95. А якщо вони там живуть постійно з літку до осені, особливо при значній потужності, то краще буде той, що працює на солярці.

Автозапуск

Власникам котеджів, приватних будинків та дачних споруд, що мешкають на своїх ділянках цілий рік і мають централізоване електропостачання, яке працює з частими перебоями, слід придбати дизельний чи бензиновий генератор з автозапуском для дому та дачі. Система АВР (автоматичне введення резерву) контролює роботу міської мережі і в разі зникнення струму перемикає живлення на автономне джерело. Є напівавтоматичні моделі, вони дешевші, проте власникові доведеться вручну запускати та глушити генератор. А є автоматичні з підігрівом, АКБ та зарядним пристроєм.

Якої потужності слід купити генератор для дачі?

Від потужності енерговиробника залежить навантаження, яке він буде в змозі забезпечити струмом. Тобто, скільки та яких приладів він «потягне» одночасно. Розглядаючи побутові моделі, можна сказати, що при потужності:

 1. До 3 кВт — підключають освітлення, холодильник, комп’ютер, телевізор та невеликий (типу «Струмок») насос. Цього цілком достатньо для маленької дачі.
 2. До 5 кВт — додатково до попереднього переліку можна приєднати один потужний (до 2 кВт) пристрій. Наприклад, пропилососити кімнати, випрасувати білизну або приготувати їжу на електричній плиті.
 3. До 7 – 8 кВт — те ж саме, але потужних пристроїв може бути два одночасно, ще й працюватиме електричне опалення. Подібний прилад забезпечить досить великий будинок чи котедж з кондиціонером та бойлером.
 4. До 10 – 12 кВт — це для котеджу на 2 – 3 поверхи або для професійного використання. Подібні генератори ставлять у магазинах, майстернях, офісних центрах, цехах і та ін.

Розрахунок можна зробити таким чином. По-перше, джерело повинно працювати на потужності, яка складає 80% від вказаної в техпаспорті. По-друге, треба врахувати запас на майбутнє. Тобто, якщо мешканці забажають колись придбати ще які-небудь електроприлади, то щоб не довелося купувати новий генератор. По-третє, слід порахувати загальну потужність всіх споживачів: освітлення, холодильник, комп’ютер, бойлер, пилосос, електроплита тощо. Отриману суму помножити на коефіцієнт 0,6 – 0,8, бо жоден господар не використовує всі побутові прилади одночасно. І додати 20% запасу міцності. Це і буде майже остаточна величина. Ще треба врахувати пускові струми. Деяка техніка під час вмикання на кілька секунд потребує значної потужності. Коли, наприклад, за розрахунком вийшло 5 кВт, а пусковий струм бойлера складає 7 кВт, то джерело його не зможе ввімкнути, треба брати генератор не менше 7 кВт. А ще краще 8 – 9 кВт, щоб не довелося при запуску бойлера вимикати все інше.

Якість струму

Тип альтернатора

Генератори бувають з асинхронними або синхронними альтернаторами. Перші без щіток, легші, дешевші та надійніші. Добре підходять для зварювальних, монтажних та будівельних робіт. Струм дають неякісний. Другі з щітками та мідною обмоткою, складніші, дорожчі, важчі та не люблять пилу. Але струм в них якісний та стабільний. На дачу краще брати синхронний.

Інвертори

Бензинові інверторні генератори з мікропроцесорною платою видають стабільну «чисту» синусоїду, тому вони найкращі для живлення електроніки, бойлерів та інших приладів, що чутливі до якості струму. Крім того, вони легкі, компактні, економічні, працюють тихо і з невеликим вихлопом, добре захищені від пилу та вологи. Але інвертори коштують у 2 – 2,5 раза більше, ніж звичайні бензинові. На дачі таке джерело струму буде дуже доречне, так само, як і в приватному будинку, у квартирі (на балконі з виведеною назовні трубою) або під час вікенду на природі.

Доречно мовити й про те, що можна купити генератор для дачі з функцією AVR, тобто стабілізації напруги. Це теж корисно, коли є сучасна електронна техніка.

Тип запуску

За типом запуску альтернативні джерела струму роблять з ручним, електричним, дистанційним та від ATS (АВР). Перший варіант за рахунок простішої конструкції добре підходить для тих, хто шукає недорогі генератори для дачі. Проте це стосується лише малопотужних пристроїв і в такому випадку неможливо поставити автоматику. Другий потребує АКБ, але зручний і добре запускає пристрій навіть на морозі. Третій — це версія другого. Про четвертий мова йшла вище. На дачі беруть передусім з ручним або електричним вмиканням.

Наявність корпусу

Генератор може бути в захисному корпусі чи на рамі. З кожухом працює набагато тихіше і його можна розташувати на подвір’ї, бо він захищений від опадів. А в будинку його майже не чути. Хоча він десь на 10% дорожчий. У другому — краще охолоджується. За статистикою у 88% випадків більше до вподоби генератор електрики для дачі без шумозахисного корпусу.

Залишити свій відгук