top-icon Електротехнічні рішення для дому — доставка по Україні, монтаж і подальше обслуговування

Іконка телефону +38 044 392 73 32 blue-arr-down

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
  Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
  Нд: вихідний
Передзвонити мені

Іконка телефону +38 044 392 73 32 arrow

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Категорії Закрити

Як підібрати акумулятор для генератора: типи, ємність та строк служби

Дата

02 листопада 2023

Навіщо потрібен акумулятор для генератора? Про останній мова не йде, тут все зрозуміло. Централізована мережа енергопостачання не завжди працює так, як слід, на те є об’єктивні та суб’єктивні причини. А на дачних ділянках її часто взагалі немає. Щоб у будинку завжди горіло світло та можна було користуватись електроприладами, потрібне альтернативне джерело. Зазвичай це генератор. А батарея до чого?

Навіщо потрібен акумулятор для генератора?

Якщо брати до уваги енергопостачання, то АКБ використовують на трьох видах систем: автономні, резервні та з відновлюваними джерелами. До останніх належать варіанти з використанням енергії сонця, вітру або води, тому їх не розглядаємо. Також не йде мова про автономні системи, в яких енергопостачання йде за рахунок акумуляторів, а рідкопаливний генератор використовують лише у якості резерву.

Отже, лишається два варіанти призначення батареї. Перший передбачає використання у якості автономного джерела живлення ДЕС. Тут слід думати про те, як підібрати акумулятор для дизель генератора. У другому енерговиробник працює у якості резерву на випадок відключення світла. У цьому разі генератор може бути любого типу. Проте в обох випадках АКБ мають одну спільну рису. Вони призначені для того, щоб запустити джерело. Тобто потрібні самі стартерні моделі, а не тягові. Вони повинні мати можливість працювати у буферному режимі з розрядами до 20%, а також щоб були сприйнятливі до заряду малими струмами та стійкі до постійного підзаряду.

Стартерні та тягові акумулятори

Одним з головних моментів при вирішенні питання про те, як підібрати акумулятор для бензогенератора або дизельної електростанції, є необхідність врахування типу приладу за особливостями експлуатації. Стартерна батарея призначена для того, щоб запустити двигун (у нашому випадку це мотор, що приводить у дію альтернатор). Для цього вона повинна надіслати на стартер досить великий пусковий струм. Весь інший час вона стоїть на зарядці, поповнюючи енергію. Її головною особливістю є те, що вона дуже чутлива до сильного розряджання. Виробники не рекомендують доводити до такого стану, коли напруга впаде нижче 10 Вольт, бо після кількох десятків глибоких розряджань доведеться купувати новий акумулятор. Подібними моделями обладнані всі автомобілі і саме таким повинен бути акумулятор на генератор енергопостачання.

Тягова батарея призначена для постійного та довготривалого живлення електромотора, який приводить в дію техніку протягом всієї робочої зміни. В цьому випадку не потрібно за короткий час видавати значні пускові струми. Навпаки, вона повинна стабільно протягом довгого часу віддавати заряд з певною силою струму. Такі АКБ використовують на складських навантажувачах, електрокарах, електромобілях, човнах з електроприводом тощо. Розмірковуючи над тим, як підібрати акумулятор до генератора, слід пам’ятати, що використовувати тягову батарею замість стартерної можна лише теоретично. На практиці це дуже нераціонально, тому ніколи не робиться.

Варіанти вмикання електростартеру

Ще одна відмінність полягає у робочій схемі, за якою працює батарея. За типами запуску генератори бувають ручні, з електростартером, з дистанційним керуванням (ДК) та з блоком автоматичного введення резерву (АВР). В усіх випадках, крім першого, енерговиробляючий пристрій має АКБ. Так що через кілька років після придбання доведеться думати про те, як підібрати акумулятор під генератор, коли доведеться міняти той, що був у комплекті з магазину.

Отже, маємо два типи використання: стартер, який вмикає людина за допомогою ключа або кнопки, та автоматичний блок АВР, що запускає та глушить генератор самостійно залежно від того, чи є струм у міській мережі (ДК не приймаємо до уваги, бо це лише версія стартерного варіанту). Перша схема проста та усім відома — це те саме, що і використання АКБ зі стартерами на автомобілях. Про другу слід поговорити більш докладно.

Блок АВР може стояти на генераторі будь-якого типу незалежно від палива. Він відслідковує наявність струму у міській мережі та його характеристики. Коли напруга виходить за межі налаштування або зникає зовсім, АВР перемикає енергозабезпечення на альтернативне джерело та запускає генератор. Перехід повинен відбутися дуже швидко, щоб побутові електроприлади його навіть не помітили. Для цього на дизельних пристроях АВР повинен мати систему підігріву, бо, як відомо, енерговиробники на ДТ мають проблеми з запуском у зимовий час. Під час роботи генератора АВР продовжує контролювати міську мережу. І коли в ній з’являється струм, перемикає енергопостачання у зворотному напрямку.

Як підібрати акумулятор до генератора?

Взагалі на альтернативне джерело можна ставити батарею будь-якого типу: свинцево-кислотну, лужну чи літієву. Проте останнім часом переважає тенденція використовувати сучасні моделі, що не потребують обслуговування. На генератори як бензинові, так і дизельні ставлять батареї без вільного рідкого електроліту, бо розчин може розшаруватися, після чого вони виходять з ладу. Щоб вирішити, як підібрати АКБ під генератор, треба ознайомитися з найпопулярнішими технологіями:

 1. AGM. Всередині міцного корпусу розташовані квадратні пористі скловолоконні прокладки, просякнуті рідким електролітом, якому не дають витекти. Позитивні та негативні пластини прикладені з обох сторін та трохи притиснуті. Електроди одного заряду спаяні в напівблоки. Щоб не було короткого замикання, між ними поставлені сепараторні мати. Такі батареї стійкі до глибоких розряджань та добре працюють з підвищеним навантаженням. Вони швидко заряджаються, в них незначне саморозряджання. Пластини не кородують, батареї мають низький внутрішній опір та широкий інтервал коливань температури, вони не бояться ударів та вібрації. Середній строк служби складає 5 – 10 років.
 2. GEL. В цих акумуляторах у водний розчин сірчаної кислоти додають діоксид кремнію, за рахунок чого електроліт перетворюється на желе та рівномірно розподіляється по всьому об’єму. Гази залишаються всередині та рекомбінують з реакцією поєднання іонів кисню й водню. Такі акумуляторні батареї для генераторів довговічні і дають високий пусковий струм навіть при значному розряджанні. Вони не бояться високих температур. Але при зарядці необхідно точно витримувати параметри процесу.
 3. EFB. Покращені батареї з товстими пластинами, що загорнуті в пакети з просякнутого електролітом мікроволокна. Активна маса утримується за рахунок того, що між пластиною та сепаратором знаходиться поліестерова сітка. Для фіксації пластин у потрібному положенні використовують скловолокно. Ці АКБ довговічні, не бояться вібрації та швидко заряджаються. Використовують їх насамперед у генераторах з АВР.

Щодо ємності спеціалісти радять купити акумулятор для генератора не менше ніж на 12 А*год. У цьому випадку буде забезпечена робота джерела навіть узимку.

Чи генератор заряджає акумулятор?

На генераторах з електростартером передбачена зарядка акумулятора. Для перевірки слід виміряти напругу на клемах до та після запуску. Якщо друге значення вище, то система працює. Незважаючи на те, що генератор заряджає акумулятор, коли альтернативне джерело вмикають рідко і працює воно недовго, то бажано використовувати спеціальний пристрій.

Залишити свій відгук