top-icon Електротехнічні рішення для дому — доставка по Україні, монтаж і подальше обслуговування

Іконка телефону +38 044 392 73 32 blue-arr-down

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
  Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
  Нд: вихідний
Передзвонити мені

Іконка телефону +38 044 392 73 32 arrow

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Категорії Закрити

Що таке перекидний автомат для генератора і як він працює

Дата

02 листопада 2023

Перебої в постачанні електроенергії змушують власників магазинів, майстерень, приватних будинків тощо розв’язувати проблему за допомогою генераторів. Для їхнього правильного ввімкнення застосовується перекидний (реверсивний) рубильник з ручним керуванням. З його допомогою можна перевести живлення з централізованої мережі на автономне джерело і назад або повністю знеструмити дроти. Про те, як підключити перекидний рубильник для генератора, буде розказано в цій статті. 

Замість рубильника може стояти аналогічний пристрій, але з автоматичним спрацьовуванням — перекидний автомат для генератора.

Пристрій перекидного рубильника

Реверсивний рубильник — це, по суті, механічний перемикач. У нього дуже проста конструкція. У пристрої з руків’ям або ручним приводом є з'єднані з нею контакти у вигляді підпружиненої виделки або ножа. Нерухомі клеми являють собою пластини ножового типу або підпружинені розділеним кільцем зі сталі. Для підключення проводів передбачено контактні виводи. Залежно від числа напрямків перемикання на кожному полюсі є одна або дві дугогасильні камери.

Під час повороту руків’я контакти з'єднуються з однією з груп клем, підключаючи лінію споживача до вибраного джерела живлення. У нейтральному положенні електромережа знеструмлюється. У класичному виконанні розрив мережі передбачено для того, щоб унеможливити великі перепади сили струму і напруги, а також забезпечити захист від короткого замикання, яке може статися через з'єднання різних контактів.

Для підключення генератора як альтернативного джерела енергії використовують реверсивні рубильники:

 1. Однополюсні з одним модулем, невеликою вихідною напругою (зазвичай 200 В) і мідними проводами. Робочий діапазон частот генератора не повинен перевищувати 20 Гц, максимальне навантаження споживачів — до 200 А. Для будинків з великим споживанням електрики вони не годяться.
 2. Двополюсні. Моделі з перекиданням на два напрямки часто застосовують для багатоповерхових будівель. Вони можуть працювати в одно- і двофазних мережах. Напруга на виході залежить від модифікації приладу. Середній негативний опір близько 60 Ом.

Для перемикання треба подолати опір фіксувального механізму, щоб вивести ножові контакти з пружинних скоб. Це вимагає докладання певного фізичного зусилля, тому рубильник слід міцно закріпити на монтажній платі, а гвинти клемм — надійно закрутити.

Функціональність

У нормативних документах термін «рубильник» не використовується. Натомість наведено три перелічених нижче прилади, кожен з яких призначений для ввімкнення вручну і подальшого вимкнення джерела постачання електроенергії:

 1. Роз'єднувач. Розділяє системи живлення і споживання так, що між контактами і клемами залишається проміжок. Його величина достатня, щоб не допустити пробою. Завдяки цьому гарантується безпечна робота під час огляду мережі або її ремонті.
 2. Вимикач. Відключає живлення мережі під навантаженням. Оператор повертає руків’я не розриваючи мережу споживання струму. Між контактами і клемами виникає високовольтна дуга, але вона гасне в спеціальних дугогасильних камерах. Останні передбачені для кожного полюса.
 3. Вимикач-роз'єднувач. За функціональністю такий пристрій об'єднує можливості перших двох. У ньому не виникає пробій і гаситься дуга. У повсякденній мові саме ці апарати називають рубильниками.

Переваги та недоліки реверсивних рубильників

Переваги генераторних перемикачів полягають у такому:

 • Прилад можна ввімкнути в електромережу з різними значеннями комутаційних струмів до 1000 Ампер.
 • Працює дуже надійно.
 • Не дає великого опору струму, що проходить.
 • Не нагрівається.
 • Мінімальні витрати сил і засобів на обслуговування.
 • Гранично проста конструкція, не обов'язково в закритому корпусі, є можливість швидко виявити несправність і усунути її.
 • Широкий асортимент дає змогу вибрати відповідну модель для будь-яких умов роботи.
 • Бюджетна ціна пристрою робить його максимально доступним.

Основний недолік полягає в наявності великої кількості виробів без захисного корпусу. Коли оператор працює неуважно або неакуратно, його може вдарити струмом. Такі моделі краще монтувати в закритих шафах. Швидкість перемикання контактів залежить від людини. Якщо вона буде це робити досить повільно, то виникне високотемпературна дуга. Через неї підгоряють контакти, може статися коротке замикання. Перемикання джерел струму без вимкнення навантаження стане причиною пікових стрибків сили струму.

Схема підключення

На реверсивний рубильник схема підключення залежить від типу електромережі.

 • Однофазна мережа. У цьому випадку двополюсні моделі монтують у щити з БЖ на 300 В. Опір доходить до 50 Ом. Перемички вибирають тільки мідні.
 • Двофазна мережа. Працює через БЖ на 200 В, БУ зазвичай тиристорний. Обов'язкова наявність у будинку електрощита. Максимальний опір — 40 Ом. Перемикач — закритий розширювального типу. Прохідні конденсатори контролюють коливання електроенергії.
 • Трифазна мережа. БЖ з напругою 400 В, трансформатори тільки імпульсні. Приєднання робиться через інвертуючий вихід, струм — через прохідні конденсатори. Опір одномодульних перемикачів 55 Ом, порогова напруга від 350 В. Обов'язково потрібен блокіратор. БУ в електрощитах можуть бути як тиристорними, так і диністорними.

Генератори вмикають через перекидні пристрої з одним модулем із класичною схемою контактів у блокіраторі. Вироби з резонаторами краще не брати, оскільки в реверсивних блоках зазвичай стоять контролери. Для ефективної роботи потрібне якісне заземлення зі спеціальним електродом.

Розширювальний перемикач на однофазній мережі ставиться з двома прохідними накопичувачами. У схемі можна передбачити вивід для лічильника. Електрощити беруть будь-які, перемички — мідні. Порогова напруга становить 350 В, середнє навантаження доходить до 30 А.

Як підключити реверсивний рубильник для генератора?

Якщо в приватному будинку треба підключити резервний генератор так, щоб він працював, коли зникне світло, то дроти центральної лінії від облікового щитка вставляють у затискачі на вхідних клемах. Потім так само кабель живлення від генератора з'єднують із другою групою клем. За фазою і нулем виходи паралельно з'єднують перемичками, після чого дроти від вихідних клем виводять у домашню мережу. Генератор краще підключати через захисні автомати.

Незважаючи на те, що робочий діапазон рубильника за температурою довкілля перебуває в межах від -40 до +55℃, краще розташовувати його в закритому приміщенні, тому що прилад працює набагато довше, якщо забезпечено захист від пилу, вологи та комах. Точка розташування повинна гарантувати вільний доступ до апарату, і щоб його закріплення було міцним і надійним. Особливу увагу варто приділити надійності контактів, для чого дроти треба щільно затиснути в клемах. Встановлювати перекидні рубильники так само, як і обслуговувати їх, можуть тільки атестовані співробітники з профільною освітою.

Якщо у вас вдома стоїть генератор, і ви замислюєтеся про те, як підключити перекидний рубильник, то відвідайте сайт інтернет-магазину 220 Volt. Тут ви не тільки знайдете великий вибір пристроїв за помірною вартістю, зокрема автоматичних, але ще й отримаєте кваліфіковану консультацію. Доставка функціонує по всій Україні.

Залишити свій відгук