top-icon Електротехнічні рішення для дому — доставка по Україні, монтаж і подальше обслуговування

Іконка телефону +38 044 392 73 32 blue-arr-down

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
  Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
  Нд: вихідний
Передзвонити мені

Іконка телефону +38 044 392 73 32 arrow

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Категорії Закрити

ГЕС у світі: ТОП-10 найпотужніших і найкрасивіших гідроелектростанцій

Дата

02 листопада 2023

Для багатьох цікаво дізнатися, що таке ГЕС. Насамперед це вид гідротехнічної споруди, який для генерації електроенергії використовує водні потоки, що часто протікають у руслі річок або інших водойм. Але на цьому не закінчується визначення, що таке гідростанція, оскільки потрібно зазначити важливі чинники для її роботи:

 • наявність води цілий рік;
 • високий кут нахилу річки;
 • сейсмічність.

Принцип функціонування та будова ГЕС

Потужність гідроелектростанції залежить від безлічі аспектів, зокрема будови ГЕС. До її складу входять такі компоненти, що дають змогу створювати електрику:

 • генератор;
 • статор;
 • турбіна;
 • ротор;
 • лопатки і лопаті;
 • обертовий вал.

Суть роботи мініГЕС або звичайної ГЕС полягає в обертанні генераторів, що створюють електричну енергію завдяки водному напору, який надходить на лопаті турбіни з водойми або штучної греблі. Головною перевагою такої споруди є видобуток електроенергії екологічно нешкідливим способом.

Мікрогес як джерело енергії

Потрібно зазначити, що будівництво мінігес може обійтися в суму $10 тисяч доларів. Її зазвичай проєктують і зводять для приватних домоволодінь, які знаходяться далеко від лінії електропередач. Для мікрогес властиво виробляти від 4 до 10 кВт. Така домашня гідроелектростанція стане рятівним кругом для заміських будинків і котеджів, які не мають можливості отримати електрику іншим способом. 

Багато хто плутає мікрогес із малою ГЕС. Остання вважається повноцінною будовою, як наша запорізька гідроелектростанція, за винятком того, що вона виробляє електроенергії менше, проте значуще перевершує домашні гідроелектростанції.

Однак за влаштуванням ГЕС нічим одна від одної не відрізняються, проте трапляються об'єкти, які не можна обділити увагою. Для цього ми створили топ-10 гідроелектростанцій. Але перед цим розглянемо одну споруду, яка не увійшла до цього списку, але все ж заслуговує на особливу увагу.

ГЕС у Карпатах

Ця гідроелектростанція не увійшла до нашого топу, оскільки є поки що недіючим об'єктом. Унікальність ГЕС у Карпатах полягає в її будові. За проєктом стартаперів з Мукачева, потужність гідроелектростанції може сягати до 50 кВт/год. Тобто, вона належатиме до малої ГЕС. Крім того, що вона здатна виробляти велику кількість електроенергії, так у неї є й інша перевага — вона вирішуватиме проблему паводків.

Звісно, ГЕС у Карпатах не зрівняється за потужністю із Запорізькою гідроелектростанцією, але зате цей об'єкт вирізнятиметься своєю екологічністю і прийнятною вартістю з його зведення.

Розглянемо найвідоміші гідроелектростанції.

1. ГЕС — «Три ущелини»

Китай славиться не тільки розвиненою економікою, а й потужністю гідроелектростанції, яка називається «Три ущелини». Вона здатна генерувати понад 22 ГВт. Габарити її греблі також вражають своєю грандіозністю — ширина становить 2309 м, а висота 185 м. Побачивши таке диво «наживо», не виникає питання, що таке гідростанція? Вичерпна відповідь буде перед вашими очима.

Для її побудови потрібно було 16 років. Однак за даними низки дослідників було доведено, що ця ГЕС, незважаючи на свою велич, чинить страшний вплив на екологію. Це спричинено накопиченням у її резервуарі сільськогосподарських, промислових і побутових стоків. Такий процес призводить до застою води і вона починає "цвісти". Крім того, обробка великої кількості води призводить до таких наслідків, як ерозія ґрунту та зсуви.

2. ГЕС — «Ітайпу»

Ця електростанція по праву посідає друге місце цього ТОПу. Її потужність може досягати 14 ГВт. Вона розташовується в Бразилії, взаємодіє з річкою Парана. Цей об'єкт унікальний тим, що забезпечує якісною електроенергією Парагвай і Бразилію. Висота об'єкта сягає 196 м, а його довжина майже 8 км. На честь неї композитор зі США Філіп Гласс створив симфонічну кантату. Саме «Ітайпу» стала його музою.

У момент зведення цієї гідроелектростанції було знищено величезну кількість лісів. Крім цього, зник з лиця землі величний водоспад Гуайра. Його поглинуло водосховище.

3. ГЕС — «Силоду»

Представлений об'єкт має потужність 13.8 ГВт. Як і перша в топі електростанція, вона побудована в Китаї, на річці Цзіньша. Її габарити вражають. Наприклад, висота сягає 285 м.

Цільове призначення цієї гідроелектростанції є не лише вироблення електроенергії, а й забезпечення безпеки наземних об'єктів від неймовірних розливів Цзіньша. Екологи занепокоєні будівництвом дамб у притоках Сисуцзяо та Сінін, оскільки це може вплинути на популяцію панд. Однак відповідальна за проєкт група запевняє, що з тваринами нічого не трапиться.

4. ГЕС — «Гурі»

На річці Карон у Венесуелі розташована електростанція «Гурі». Вона очолила четверте місце нашого ТОПу. Її потужність понад 10 ГВт, за допомогою чого відбувається забезпечення електроенергією майже 70% держави. Довжина об'єкта — 1300 м, а його висота — 162 м.

Багато рідкісних видів тварин загинули, коли почалося будівництво дамби. Це пояснюється тим, що було знищено понад 250 тис. гектарів унікальних лісів. Зараз рівень води у водосховищі зменшується. Це настало після сильної посухи 2009 року. Тоді рівень рідини впав на 10 метрів.

5. ГЕС — «Тукуруї»

Ця гідроелектростанція розташована на річці Токантинс, у Бразилії. Її потужність вища за 8 ГВт. Довжина — 11 000 м, а висота 78 м.

Як і попередні об'єкти, ця електростанція сильно вплинула на екологічну обстановку. У річці сильно зменшилася різноманітність флори і фауни. Крім того, було знищено велику кількість лісу. З цієї причини місця свого корінного перебування покинули бразильські племена індіанців.

6. ГЕС — «Гранд-Кулі»

Ця електростанція розташована в північній Америці, на річці Колумбія. «Гранд-Кулі» здатна виробляти понад 6.7 ГВт електроенергії. Її довжина становить близько 1,5 км, а висота 168 м. 

Завдяки роботі цього об'єкта відбувається не тільки вироблення електроенергії, а й зрошення пустельних районів. Ця гідроелектростанція вплинула на створення штучним шляхом озера, названого Франклін Рузвельт. Через неможливість міграції лосося — він повністю зник у цьому регіоні. Причиною цього стала перепона у вигляді греблі цієї споруди.

7. «Саяно-Шушенська» ГЕС

На сьомому місці знаходиться Саяно-Шушенська ГЕС. Її потужність становить 6.4 ГВт. Розташований цей об'єкт у російській федерації на річці Єнісей. Довжина гідроелектростанції трохи більше 1 км, а висота дорівнює 245 м. Вона здатна виробляти дешеву електричну енергію, живлячи при цьому різні виробничі підприємства.

8. ГЕС — «Лунтань»

Черговий гідропроект родом із Китаю. Його робота залежить від річки Хуншуй. Висота греблі близько 215 м, а довжина доходить до 850 м. Ця гідроелектростанція виконує одразу кілька функцій:

 • генерація електрики — 6,426 ГВт;
 • боротьба із судноплавством;
 • перешкоджання повеням.

9. «Красноярська» ГЕС

Ця електростанція виробляє електроенергії до 6 ГВт. Розташована в Красноярську на р. Єнісей. Габарити: довжина — 1 км, а висота — 124 м. Характеризується наявністю в минулому суднопідйомника.

10. ГЕС — «Робер-Бурасса»

Цей об'єкт розташований у Канаді на річці Ла Гранде. Потужність цієї гідроелектростанції становить 5,5 ГВт. Протяжність об'єкта понад 2,8 км, а висота « 160 м. Її назва не випадкова. Вона походить від імені прем'єр-міністра, який вплинув на майбутнє будівництво обумовленої споруди.

Завдяки такому детальному огляду можна тепер кожному охочому переказати що таке ГЕС, і які вони бувають.

Залишити свій відгук