top-icon Електротехнічні рішення для дому — доставка по Україні, монтаж і подальше обслуговування

Іконка телефону +38 044 392 73 32 blue-arr-down

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
  Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
  Нд: вихідний
Передзвонити мені

Іконка телефону +38 044 392 73 32 arrow

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Категорії Закрити

Як визначити потужність бензинового генератора для власних потреб

Дата

02 листопада 2023

Вирішено придбати бензиновий генератор. І одразу наступне запитання — який саме? Зазвичай господар будинку приймає до уваги безліч параметрів: ціна, вид палива, наявність AVR і так далі, аж до зовнішнього вигляду. Проте головна характеристика — це його потужність.

Чому важливо знати потужність бензогенератора?

Яка може бути оптимальна потужність генератора для будинку і навіщо взагалі її визначати? Якщо кількість кіловатів на виході виявилася недостатньою, то власник не може одночасно увімкнути всі необхідні побутові прилади, а деякі з них не запустяться навіть одноосібно. Коли начебто потужності вистачає, але впритул, то прилад буде працювати на межі своїх можливостей. Це призведе до суттєвого зменшення строку експлуатації і помітного збільшення витрати пального. Та й ремонтувати його доведеться частіше. Як вважають спеціалісти, генератор функціонує в оптимальному режимі, коли навантаження не перебільшує 80% номінальної потужності.

Щоб уникнути перелічених вище неприємностей, дехто ухвалює просте і на перший погляд «надійне» рішення. Потужність бензогенератора без всіляких розрахунків свідомо приймають набагато вищу (на 50 – 80% і більше), ніж треба насправді. В цьому випадку, по-перше, треба в магазині віддати зайві гроші за додаткові (і зовсім непотрібні!) кіловати. По-друге, вдома прилад під час роботи постійно витрачає надлишкове пальне на вироблення цих самих кіловатів. Таким чином виходить, що обидві крайнощі неприпустимі.

Розрахунок потужності бензинового генератора

Розрахунок потужності бензинового генератора виконують в кілька етапів. Спочатку записують всі електричні прилади, що є в будинку, і по кожному вказують його номінальну потужність (НП). Крім того, вказують коефіцієнти пускового струму (КПС) та пускову потужність (ПП), це буде потрібно згодом. Наприклад:

 1. Освітлення (8 LED ламп по 10 Вт кожна) — НП 80 Вт — КПС 1,0 (ПП 0,08 кВт).
 2. Холодильник — 200Вт — 3,5 (0,7 кВт).
 3. Телевізор РК — 150 Вт — 1,1 (0,165 кВт).
 4. Комп’ютер — 120 Вт — 1,1 (0,132 кВт).
 5. Пилосос — 1200 Вт — 2,5 (3 кВт).
 6. Пральна машина — 1000 Вт — 2,0 (2 кВт).
 7. Кондиціонер — 1000 Вт — 3,5 (3,5 кВт).
 8. Бойлер — 2000 Вт — 3,5 (7 кВт).

Після складання докупи номінальних значень потужності всіх приладів маємо 5750 Вт. Але ж так не буває, щоб всі вони працювали одночасно. Завжди одні ввімкнені, а інші стоять без роботи. Треба порахувати. Точний спосіб полягає в тому, що всі пристрої поділяють на три групи залежно від їхньої необхідності і потім, спираючись на власний досвід, визначають, які з них працюватимуть обов’язково, а які за нагоди можна вимкнути. І тоді стане видно, яку кількість ват напевно не буде перевищено. Інший спосіб простий, але він дає не набагато гірші результати. Сумарну потужність множать на «коефіцієнт одночасного вмикання», який коливається в межах 0,6 – 0,8. Точне його значення залежить від того, як сім’я користується електроенергією, економить її чи, можливо, не дуже турбується про вимкнення зайвих споживачів. Отже, 5,75 кВт * 0,7 = 4,025 кВт ≈ 4 кВт.

Номінальна потужність показує, при якому навантаженні генератор або інший побутовий прилад надійно працюватиме протягом всього експлуатаційного строку. Максимальна — помітно вища, її прилад здатен витримувати протягом невеликого часу (кілька хвилин, щонайбільше півгодини, для кожного пристрою своє значення). Як було сказано вище, оптимальна потужність повинна складати 80% від номінальної, тому потрібно додати запас. Зазвичай беруть 20 – 30% (можна й більше, коли в недалекому майбутньому планують збільшити кількість електроприладів або придбати більш потужні). Виходить: 4 кВт * 25% = 5 кВт.

Таким чином, на перший погляд здається, що генератора потужністю 5 кВт буде цілком достатньо для забезпечення струмом будинку з вказаним переліком електроприладів. Проте без визначення стартових струмів розрахунок не можна вважати закінченим. У такому випадку є бойлер. При номіналі 2 кВт під час вмикання він на кілька секунд потребує 7 кВт, тому п’ятикіловатний прилад не може його запустити.

До речі, якби водонагрівач працював на «блакитному паливі», то розмова була б зовсім іншою. Пускова потужність генератора для газового котла набагато менша, ніж для електричного. Зазвичай подібні баки потребують 120 – 180 Вт, та ще приблизно по стільки ж (в середньому десь по 150 Вт) піде на циркуляційний насос та на турбіну (якщо вона є). Виходить: 180+150+150 = 480 Вт, плюс 25% запасу, це в підсумку 0,6 кВт. Навіть з урахуванням стартового струму, генератора на 5 кВт цілком би вистачило, якби в будинку замість електричного котла стояв газовий.

Але «маємо те, що маємо». Після визначення найбільшого пускового струму серед побутових приладів та його врахування стає зрозуміло, що мінімальна потужність генератора для такого житла становить 8 кВт. А чому не 7? Тому що в такому разі під час вмикання бойлера потрібно буде вимикати всі інші споживачі електричного струму, а це некомфортно. Проте, якщо цього не робити, то буде перевантаження мережі, бо все «потягне на себе» водонагрівач. Краще мати хоча б 1 кВт запасу. Отже, за результатами розрахунку виявилося, що за наявності такого переліку електроприладів, який наведено для нашого прикладу, слід придбати доволі потужний генератор для будинку, бо коли взяти менший, то не всі пристрої можуть запуститися.

Що можна підключити до генератора?

Орієнтовно можна і без розрахунків відповісти на запитання на кшталт на що вистачить генератора 2 кВт або іншої потужності. (До речі, коли вже зайшла мова про такий прилад, то він здатен забезпечити кілька ламп освітлення, телевізор, ноутбук та малопотужний (150-200 Вт) холодильник. Якщо є побутові прилади з більшим споживанням та значними стартовими струмами, то такий пристрій з ними не впорається, особливо коли вмикати їх одночасно). Ще треба сказати, що генератори малої потужності на 0,5 кВт і вище оптимально підходять для зарядки павербанків та смартфонів. А також значною мірою завдяки компактності та порівняно малій вазі, для виїздів на природу й туристичних походів, для мисливців та рибалок.

А якщо є генератор на 3 кВт, що можна підключити? Це розповсюджені прилади для невеликих будинків або дачних споруд з помірною кількістю побутових пристроїв. Такої потужності цілком досить для живлення 6 – 8 освітлювальних ламп на 60 кВт кожна, телевізора та комп’ютера, холодильника на 150 Вт та невеликого насоса.

Тепер розглянемо наступну категорію. Коли в житло придбали генератор 5 кВт, що можна підключити? Такий пристрій підходить для будинку середніх розмірів і він дозволяє увімкнути одночасно два побутові прилади на 1 або 2 кВт, плюс освітлення, холодильник та комп’ютер. Є можливість готувати їжу на електричній плиті та прибирати в кімнатах за допомогою пилососа на 1,3 кВт.

Наступну групу складають генератори до 8 кВт. Подібний прилад підходить для великого заміського будинку або дво- чи триповерхового котеджу. З ним можна вмикати потужні побутові прилади в більшій кількості, не кажучи вже про освітлення та електронну техніку. Будуть працювати пилосос, кондиціонер, електроплитка і навіть опалювальні пристрої.

Прилади потужністю 10 – 12 кВт можна використовувати у якості професійних джерел струму. Вони працюють в магазинах, на невеликих підприємствах, у офісних центрах тощо. До них, окрім побутових приладів, підключають, наприклад, морозильні камери з висувними лотками або системи відеоспостереження. Такі генератори використовують в якості стаціонарних, але якщо планують довгочасні навантаження, то краще розглянути варіант з моделями на дизельному паливі.

Залишити свій відгук