top-icon Електротехнічні рішення для дому — доставка по Україні, монтаж і подальше обслуговування

Іконка телефону +38 044 392 73 32 blue-arr-down

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
  Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
  Нд: вихідний
Передзвонити мені

Іконка телефону +38 044 392 73 32 arrow

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Категорії Закрити

Як підключити генератор до електромережі будинку: інструкція з безпеки та техніки

Дата

02 листопада 2023

Останнім часом проблеми з електропостачанням призвели до того, що альтернативні джерела струму почали масово ставити не лише на виробництві, в лікарнях та магазинах, а й у приватному секторі. Нічого дивного, електрика потрібна практично для усього. Але виникає питання, як правильно підключити генератор до будинку. Бо, якщо зробити це з помилками, то будуть неприємності у вигляді КЗ чи навіть виходу з ладу енергогенеруючого пристрою через те, що згорить обмотка.

Як підключити генератор до будинку через розетку?

Чи можна це робити і, коли так, то як підключити генератор до будинку через розетку — відповідь неоднозначна. Тому що в принципі приєднання таким чином можливе, хоча й з певними обмеженнями. Але краще не вдаватися до подібного способу.

Більшість розеток розрахована на 10А або 16А. Коли сила струму генератора перевищує значення, що вибите на розетці, то підключати ні в якому разі не можна! Приймальне гніздо не витримує навантаження та перегрівається, після чого стається коротке замикання, яке здатне викликати пожежу.

Підключення генератора до будинку через розетку реальне лише в тому випадку, якщо в альтернативного джерела незначна потужність (2 чи 3 кВт, не більше), мережа дротів розрахована на велике навантаження і в ній змонтовані розетки на відповідну силу струму. Тоді справді можна підключитися до найближчої, але це погане рішення. Коли перед таким приєднанням господар раптом забуде вимкнути вступний автомат, то в разі відновлення постачання струму з міської мережі генератор просто «згорить». Нижче наведені варіанти, як підключити генератор до будинку з однофазною мережею.

За допомогою звичайної побутової розетки

У разі підключення джерела струму через звичайну розетку, призначену для живлення побутових приладів, діють усі обмеження, про які йшла мова у цьому підрозділі. 


 

За допомогою окремої розетки

Якщо приєднання виконане через окрему розетку, що ввімкнена в мережу за лічильником, але перед розподільчим автоматом, то вимоги щодо потужності генератора та дротів, а також достатнього амперажу залишаються ті самі, що й в попередньому випадку. Але тут маємо значну перевагу. Під час вмикання альтернативного джерела не вибиватиме ПЗВ.

Підключення генератора до будинку через автомат розподілу

Ще один варіант на тему як підключити генератор до мережі будинку передбачає приєднання джерела енергії через розподільчий автомат. У цьому випадку бажано від’єднати дроти, що йдуть від лічильника. Щоб контролювати поновлення постачання світла, можна ввімкнути до них патрон з лампочкою. Через це схема видається не дуже зручною, проте вона повністю безпечна.

Всі наведені вище варіанти робочі, хоч і з певними застереженнями та незручностями. Але все ж таки власник житла, що розмірковує над тим, як підключається генератор до будинку, повинен розглядати більш капітальні та головне правильні методи, до яких належать приєднання ДЕС через рубильник або АВР.

Як підключити генератор до домашньої мережі через рубильник?

Наступний спосіб вважається найпростішим розв’язанням питання щодо того, як підключити генератор до домашньої мережі. Його чи не єдиний недолік — доведеться вручну вмикати джерело та переводити важіль на автономне постачання і потім, після відновлення струму, у зворотному напрямку.

За встановленням рубильники можуть бути накладні, монтажні та модульні. Перші закріплюють на стіні, другі розташовують в електрощиті, треті призначені для монтажу на DIN-рейці. Для підключення енерговиробника частіше за все вибирають останні. Тип перемикача залежить від кількості фаз в домашній мережі. Для трифазної купують триполюсний, для однофазної — двополюсний. Головне — в такого приладу має бути три положення, щоб він міг активувати лише якесь одне джерело струму або вимкнути обидва. Так що краще взяти перекидний (реверсивний) трипозиційний, який в каталогах часто позначається як «перемикач введення резерву I-0-II». В одному положенні живлення будинку виконується від центральної електромережі, в другому — від альтернативного джерела, у третьому — житло повністю знеструмлене.

Для того щоб обліковий прилад не рахував електроенергію від генератора, рубильник ставлять після лічильника. Між ним та джерелом струму рекомендується поставити звичайний або диференційний автоматичний вимикач для захисту від пікових значень сили струму. Заземлення краще вивести на загальну заземлюючу шину.

Приєднання за допомогою рубильника виконують так:

 1. Перш за все від домашньої мініелектростанції (ДЕС) до електричного щитка необхідно прокласти кабель. Переріз дротів повинен відповідати потужності джерела.
 2. За допомогою вступного автомата вимикають струм.
 3. Перемикач монтують у щиток на DIN-рейку.
 4. Підключають рубильник. На двополюсних моделях зазвичай верхні клеми від центральної мережі позначені літерами L для фази та N для нуля. Для генератора: G для фази та GN для нуля. Цей момент краще перевірити згідно з інструкцією, бо інколи пишуть інші позначення або випускають перемикачі зовсім без маркування.
 5. Ніжні клеми за допомогою кабелю з’єднують із споживачами.

Перемикач ввімкнений на централізоване живлення споруди. Для переходу на автономне досить запустити електростанцію, після чого — перевести рубильник у потрібне положення. Це досить недорогий, простий, повністю небезпечний та порівняно зручний спосіб.

Як приєднати генератор за допомогою блоку АВР?

Ще один спосіб приєднання автономного джерела полягає у використанні блоку автоматичного введення резерву (АВР). Проте для його використання потрібно, щоб домашня електростанція була обладнана акумулятором, а взимку — ще й підігрівом. Та й саме джерело необхідно час від часу тестувати на готовність до запуску. Тому тут може бути два варіанти.

Підключення за допомогою напівавтоматичного АВР

Напівавтомат вибирають відповідно до параметрів домашньої мережі та ДЕС. Магістральне постачання у нього в пріоритеті. Автоматичні вимикачі зазвичай купують окремо та монтують у електрошафі. Для підключення беруть два з’єднаних між собою напівпровідника.

Якщо зникає струм у центральній мережі, то власник житла повинен запустити ДЕС та трохи її прогріти. АВР самостійно перемкне енергопостачання будинку на резервне джерело. Коли робота мережі відновиться, АВР перемикається на неї, а власнику залишиться тільки заглушити пристрій.

Монтують трипозиційні АВР так само, як і рубильники. Кожен із них має загальний вихід та два входи: верхній для центральної мережі і нижній для ДЕС. Слід звернути увагу на те, що на однофазну мережу ставлять більш потужний пристрій, ніж рубильник.

Як підключити генератор з автозапуском?

Якщо власник житла розуміє порядок підключення напівавтомату, то він знає, як підключити генератор з автозапуском, бо це робиться аналогічно. Лише слід додатково приєднати кабель для керування електростанцією. У цьому випадку АВР не лише виконає перемикання, а й запустить ДЕС.

Як підключити трифазний генератор до будинку?

Якщо енергопостачання житла планується від трифазного генератора, то його підключення виконують аналогічно однофазному, за винятком кількості силових дротів. Вибирають одну фазу і роблять її резервною. До неї приєднують основні побутові прилади: холодильник, насоси, освітлення, телевізор, комп’ютер.

Як підключити бензогенератор до будинку? Так само, як і дизельний. Наведений вище матеріал стосується альтернативного джерела будь-якого типу.

Залишити свій відгук