top-icon Електротехнічні рішення для дому — доставка по Україні, монтаж і подальше обслуговування

Іконка телефону +38 044 392 73 32 blue-arr-down

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
  Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
  Нд: вихідний
Передзвонити мені

Іконка телефону +38 044 392 73 32 arrow

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Категорії Закрити

Як працює тепла підлога: все, що потрібно знати про сучасну систему опалення

Дата

02 листопада 2023

Тепла підлога — це система опалення, за якої встановлення нагрівальних елементів виконується під плитку або інше чистове покриття. Вона дає можливість витрачати тепло з більш високою ефективністю, ніж звичні радіатори. 

Житловий об'єм, де перебувають люди, розташовується на висоті 2 метри. Саме тут потрібне тепло. Але від конвекційного радіатора холодне повітря нагрівається й одразу піднімається під стелю, де воно нікому не потрібне. Там воно поступово остигає, витісняється новими теплими шарами та опускається вниз, уже втративши значну частину енергії. 

А ось як працює тепла підлога, це цікавіше, бо тут зовсім інший рух повітря. Термоелементи нагрівають чистове покриття. Від нього підвищується температура прилеглих шарів повітря. Тобто, саме тих, де перебувають люди. Верхня частина кімнати опалюється в останню чергу, після того як повітря віддасть частину енергії та підніметься під стелю. 

Ці системи можна використовувати для основного опалення (не всі) або додаткового. В останньому випадку з їхньою допомогою створюють зону  «комфорту для ніг», забезпечуючи підігрів на висоті 0,5 - 1 м.

Види теплих підлог

За принципом нагріву теплі підлоги бувають водяні та електричні. У першому випадку застосовують рідкий теплоносій, у другому - кабель. Як працює тепла водяна підлога? Система опалення з рідким теплоносієм влаштована таким чином. Під чистове підлогове покриття за певною схемою («равлик» або «змійка») укладають гнучку трубу. Раніше її робили з міді, зараз у ходу пластикові або металопластикові моделі. По трубі пускають гарячий теплоносій. В якості останнього застосовують воду або розчин етиленгліколю. Для його нагрівання в схемі присутній котел.

Як працює тепла водяна підлога?

Як гумова грілка. Калорії від теплоносія передаються через шари конструкції («пирога»), і чистове покриття нагріває нижні шари повітря. Цей вид системи поверхневого опалення може бути бетонний або настильний. 

Бетонний

На чорновій основі розташовують теплоізоляцію зі спіненого пінополістиролу або мінеральної вати. На неї кладуть поліетиленову плівку (вологоізоляцію), і арматурну сітку. Зверху розкладають і закріплюють труби. На них можна покласти ще одну сітку. Потім заливають стяжку так, щоб над трубами було не менше 30 мм розчину. Коли вона висохне, укладають чистове покриття. По периметру ставлять демпферну стрічку товщиною від 5 мм для теплоізоляції та термокомпенсації. Бетонна підлога зазвичай виступає як основна система опалення. Вона менш витратна за ціною, ніж настильна. Але товщина «пирога» виходить 80 - 140 мм. 

Настильна 

Головна відмінність цього типу від попереднього полягає в тому, що не треба робити стяжку. Настильна система може бути полістирольною або дерев'яною. У першому випадку використовують алюмінієві пластини, що прилягають до труб, і здвоєні ГВП. У другому ГВП кріплять до ДСП або дощок, що лежать на «чорній» підлозі. Паркет (min 9 мм) кладуть на алюмінієві пластини через лист спіненого поліетилену. Для будь-якого іншого чистового покриття (лінолеум, ПВХ, кераміка) на труби треба покласти ГВП. 

Плюси та мінуси теплої водяної підлоги

Переваги системи настильного опалення з рідким теплоносієм полягають у такому: 

 • Підходить для великих площ. 
 • Економічна, експлуатація в 5 - 7 разів дешевша за електричну. 
 • Безпечна. 
 • Не генерує електромагнітне поле. 

Але є й недоліки: 

 • Великі початкові витрати, разів у 5 вищі, ніж для електричної. 
 • Складний і трудомісткий монтаж. 

У багатоповерхових будинках тепла підлога «на воді» не рекомендується. Причини: треба брати дозвіл, є ризик протікання, вода із системи ЦО буває занадто гарячою, може знизитися напір. Та й теплоносій «неідеальний», на трубах з'являється накип.

Як працює електрична тепла підлога?

Електрична тепла підлога буває декількох видів: 

1. Кабель резистивний. 

1.1. Одножильний. 

1.2. Двожильний. 

2. Кабель саморегулювальний. 

3. Тонкий нагрівальний мат. 

4. Інфрачервоний випромінювач. 

4.1 Плівковий. 

4.2. Стрижневий. 

Резистивні кабелі та тонкі мати можна використовувати як для основного, так і для додаткового опалення. Саморегулюючі кабелі, а також ІЧ випромінювачі - тільки для комфортного. Систему збирають аналогічно водяним моделям. Пп. 1, 2 і 4.2 кладуть у стяжку, п. 3 - у плитковий клей, п. 4.1 - сухий монтаж. Управління здійснюється терморегуляторами, які отримують дані від температурних датчиків.

Як працює електрична тепла підлога? Так само як і модель із рідким теплоносієм. Принципова відмінність від попереднього варіанта лише одна. Там воду гріли в котлі, а потім пускали по трубах. А тут по кабелю, зробленому з матеріалу з високим опором, проходить струм, від чого він нагрівається. Усі інші відмінності - це технічні особливості, зумовлені цією різницею. Як працює інфрачервона тепла підлога? Карбоновий елемент під дією струму генерує ІЧ-хвилі, які нагрівають тільки тверді предмети, які знаходяться на їхньому шляху, тобто чистове підлогове покриття. А воно вже потім гріє повітря. 

Плюси і мінуси електричної теплої підлоги

Тепла підлога «від розетки» хороша тим, що: 

 • На неї не треба дозволу. 
 • Відносно простий монтаж. 
 • Можна швидко змінювати температуру нагрівання. 
 • Висока ремонтопридатність. 
 • Моделі, що не потребують стяжки, легкі та компактні за висотою. 

З основних мінусів називають такі: 

 • Помітно підвищуються експлуатаційні витрати на електрику. 
 • На великих площах цей вид як основний не застосовується. 
 • Не можна укладати під меблями на низьких ніжках (до 15 - 20 см), з'являться зони перегріву. 

Вище перераховано загальні для всіх електричних теплих підлог переваги та недоліки. Якщо ж розглядати окремі види, то для кожного можна скласти додатковий перелік. 

Як вмикається тепла підлога?

У системі з теплоносієм спочатку роблять опресовування, після якого виконують перше включення. Процес це складний і тривалий, порядок залежить від того, що залито в труби, вода чи антифриз. Якщо припуститися помилки, може потріскатися стяжка. Краще покликати майстра. Те ж саме можна сказати й про те, як вмикається тепла підлога електрична. Надалі для запуску рідинної системи на початку опалювального сезону щоразу роблять опресовування, заповнюють труби та вмикають котел. У електричної підлоги процесом керує терморегулятор із датчиками, хоча є можливість ручного керування. 

Як вибрати теплу підлогу?

На ринку пропонується велика різноманітність опалювальних систем настильного типу. Тому клієнт іноді не може вирішити, що купити. Але питання про те, як вибрати теплу підлогу тільки на перший погляд здається складним. Насправді достатньо всього лише подивитися на вихідні умови. Тепла підлога як основне опалення має займати не менше 70% площі кімнати. Інакше це вже додаткове. Водяна годиться тільки для приватного будинку. Настильну обирають, якщо не можна за рахунок стяжки сильно збільшувати навантаження на перекриття або «пиріг» має бути невисокий.

Електричний можна ставити скрізь. Кабельний добре підходить під плитку і ламінат. Але вимагає стяжку, ускладнює конструкцію і піднімає рівень підлоги. Одножильний беруть рідко і тільки для нежитлових приміщень. Нагрівальний мат укладають на плитковий клей. Плівковий інфрачервоний - під лінолеум, ламінат, паркет, килимове покриття і тільки в сухому приміщенні. Для санвузла він не підходить. 

Вид покриття 

Керамічна плитка - оптимальне. Ламінат - гарне, але для нагріву не вище 26оС. Лінолеум - не надто ефективний, потребує стяжки, підходить для додаткового опалення. Паркет - небажано, може деформуватися. Килимове покриття - не рекомендується. За типом кімнати - 80 - 90% замовників встановлюють теплу підлогу в допоміжних приміщеннях: кухня, ванна, туалет. 

Потужність 

Для основного обігріву (за регіонами України): південь - 30 Вт/м2, захід - 40 Вт/м2, північ і схід - 45 Вт/м2. Тип житла Квартира (плиткова підлога) - 160 - 200 Вт/м2, приватний будинок (укладання в стяжку) - 180 - 250 Вт/м2. Якщо стіни теплоізольовані, то розрахункову потужність можна знизити на 30 - 50%. Якщо ні, та ще й квартира кутова, то треба додати 30 - 40%.

Залишити свій відгук