top-icon Електротехнічні рішення для дому — доставка по Україні, монтаж і подальше обслуговування

Іконка телефону +38 044 392 73 32 blue-arr-down

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
  Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
  Нд: вихідний
Передзвонити мені

Іконка телефону +38 044 392 73 32 arrow

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Категорії Закрити

Як зменшити шум від генератора: способи звукоізоляції та вибір тихих моделей

Дата

02 листопада 2023

Альтернативне джерело струму дає можливість у будь-якому випадку забезпечити освітлення будинку чи дачі. Завдяки йому побутові прилади працюють, незважаючи на всі негаразди — блекаути, неякісну роботу електромережі, якої подекуди і взагалі немає, коли розмова йде про заміські ділянки. Досить запустити мотор і, слухаючи, як гуде генератор, радіти з домашнього комфорту.

Ось тільки погано якраз те, що він гуде, бо шум від нього не такий вже й непомітний. Сусіди незадоволені … Треба щось робити. Але що? У розв'язанні проблеми як зменшити шум від генератора є два випадки. Перший полягає в тому, що пристрій-виробник енергії вже є, він працює та дратує сусідів. Другий, це коли альтернативне джерело струму тільки заплановано до придбання. Зрозуміло, що подібні прилади безшумними не бувають, тому після купівлі буде те ж саме. Хоча тут все просто, можна знизити шум генератора, вибираючи модель, яка працює тихіше за рахунок типу палива чи особливостей конструкції (маються на увазі інвертори й газові джерела, а також версії з верхніми клапанами та водяним охолодженням).

Що каже законодавство з приводу того, що шумить генератор?

Добре, якщо є можливість заховати генератор у сарай чи якусь прибудову, тоді його майже не чути. Доволі непогано, коли будинок розташований на великому подвір’ї і до сусідських садиб метрів двадцять. Звісно, теж можуть поскаржитися, але не обов’язково. А от при щільній забудові напевно чекайте претензій. Наскільки вони законні і як можуть покарати порушника?

Норми шуму

Кажучи юридичною мовою, генератор не просто шумить, а порушує Санітарні норми України. Згідно з цим документом в нашій державі встановлені допустимі рівні шуму залежно від типу території та часу доби.

Територія

Час

Рівень шуму, дБ

Житлові кімнати

З 8.00 до 22.00

40 – 55

З 22.00 до 8.00

30 – 45

Території, що прилягають до житлових будинків

Вдень

55 – 70

Вночі

45 – 60

Території, що прилягають до лікарень чи гуртожитків

Вдень

60 – 75

Вночі

50 – 65

Майданчики відпочинку, мікрорайони, котеджні містечка

Цілодобово

45 – 60

А чи можна перевести сухі цифри у щось більш зрозуміле? Звичайно. 

 • 30 дБ дає відчутний шепіт. 
 • 40 дБ — звичайна повсякденна спокійна розмова або робота двигуна холодильника.
 • 45 дБ — це те ж саме, але з нотками обурення або шум кондиціонера.
 • 50 дБ дає емоційна розмова двох чоловіків чи гуркіт витяжного вентилятора.
 • 55 дБ — те ж саме, але кількох людей.
 • 60 дБ — це вже шумно, як зазвичай у офісі, де працює техніка, щось обговорюють, з кимось розмовляють по телефону, звук телевізора чи дзижчання електробритви тощо.
 • 65 дБ — шумно, гучні розмови.
 • 70 дБ — те ж саме, але ще гучніше, ніби розмовляють зовсім поруч, увімкнене радіо.
 • 75 дБ — гучні розмови, близький крик чи сміх. Працюючий пилосос. Плач дитини.

Як усе це стосується пристроїв-енерговиробників стає зрозуміло після ознайомлення ще з однією таблицею, де показано, як сильно шумить генератор залежно від типу палива, охолодження та виконання.

Виконання

Вид палива

Тип охолодження

Шум, дБ

Відкритий

Бензин

 

70 – 90

Закритий

Солярка

Повітряне

70

Відкритий

85 – 90

Закритий

Рідке

62 – 70

Відкритий

80 – 85

Контейнерний

 

 

50

Інверторний

 

 

58 – 60

Погодьтеся, що за невеликим винятком рівні шумів більшості джерел не відповідають цифрам у Санітарних нормах в рядку «Території, що прилягають до житлових будинків».

Яке може бути покарання?

За порушення Санітарних норм щодо шуму Законом «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (ст. 24) встановлена адміністративна відповідальність у вигляді спочатку усного попередження, а надалі й штрафу. Суми начебто невеликі, проте з кожним рецидивом вони зростають, а потім можуть і джерело шуму реквізувати. Конкретно це виглядає так. Сусіди пишуть скаргу. Приїздить санепідстанція, робить виміри та складає Акт. Поліція приймає заяву, на місці складає протокол та передає справу до суду. Штраф накладається лише за вироком останнього.

Правда, так буває рідко, бо сусіди зазвичай не скаржаться (слабо вірять у дієвість правоохоронної системи), а сваряться або тишком псують обладнання.

Як зменшити шум від генератора, який працює на вашому подвір’ї?

На рівень шуму виробника енергії впливають декілька факторів:

 1. Потужність.
 2. Розташування — надворі чи у приміщенні та на якій основі.
 3. Тип: дизельний, бензиновий, газовий, інверторний.
 4. Якість глушника.
 5. Антивібраційні пружини чи подушки.
 6. Розташування клапанів.
 7. Вид охолодження.
 8. Виконання: наявність чи відсутність шумозахисного кожуха (корпусу).

Більшість причин зрозуміла без довгих пояснень. Що вище потужність пристрою, тим гучніше він працює. Якщо він розташований серед двору, то його чути дужче, ніж коли заховати у підсобне приміщення. Генератор шумить менше, коли поставити його на землі чи на міцній бетонній підлозі, ніж на якомусь вібруючому дерев’яному чи металевому щиті. Дизельне джерело шумить сильно, бензинове — менше, інверторне — ще менше, газове (більшість змонтовані у корпусах) серед них найтихіше. Глушник — що якісніший, то краще, так само, як і наявність пружин. Розподільча система з верхніми клапанами працює тихіше за ту, що з нижніми. З рідким охолодженням пристрій не такий гучний, як з повітряним. Залишається розглянути шумозахисний кожух — це один з найважливіших факторів у боротьбі за тишу.

Генератори в корпусі та на рамі

Як вже було сказано вище, альтернативні джерела струму можуть мати два типи виконання: закриті (в корпусі або з захисним кожухом) або відкриті (на рамі).

Відкриті генератори

Відкрита конструкція набагато популярніша, ніж закрита. За статистикою продажів на останні припадає лише 12% ринку. Всі вузли зібрані на трубчастій рамі з посиленими стиками, що виготовлена з міцної та надійної сталі. Система жорстка і водночас має невелику вагу, від корозії захищена шаром спеціальної фарби. Рама виступає не тільки у якості основи та захисту елементів. Вона полегшує транспортування за рахунок коліс та ручки. На неї можна встановити демпферні пружини або подушки, щоб гасити коливання та зменшувати шум від роботи.

Переваги джерела струму на рамі:

 1. Проста конструкція, зручніше експлуатувати та обслуговувати.
 2. Менша вартість.
 3. Краще охолодження, що позитивно впливає на збільшення ресурсу.

Серед основних недоліків — гучна робота через відсутність захисту. Але той, хто думає як зробити генератор тихіше, може змайструвати кожух власноруч. Як це зробити, показано на малюнку.

Закриті генератори

Корпус являє собою металеву конструкцію, заґрунтовану та пофарбовану спеціальними мастиками й фарбами. Зсередини він оббитий шумозахисним покриттям. Воно може мати різну кількість шарів, зроблених з різноманітних матеріалів. Їхня кількість, склад і, як наслідок, ефективність роботи та вартість залежить від бренду та моделі. Тому, щоб отримати бажаний результат в плані зменшення шуму від роботи двигуна, краще не економити. Для вентиляції пристрою та його обслуговування в корпусі зроблені отвори і поставлені дверцята.

Переваги джерела струму в корпусі:

 1. Тихіше працює. Рівень шуму на 15 – 20 дБ нижчий.
 2. Більш безпечний в плані ураження струмом.
 3. Шумозахисне покриття зроблене з негорючих матеріалів.
 4. Краще захищений від несприятливих атмосферних факторів.
 5. Довговічний.

Головний нюанс полягає у тому, що генератор у корпусі дорожчий. Також називають погіршене охолодження та пов’язаний з цим перегрів, але це стосується тільки дешевих моделей.

Зрозуміло, що господар будинку, який думає над проблемою, як зменшити шум генератора, повинен у першу чергу звернути увагу на наявність захисного корпусу і врахувати це при купівлі пристрою. А коли джерело струму вже є, то треба зробити кожух самостійно.

Залишити свій відгук