Електротехнічні рішення для дому — доставка по Україні, монтаж і подальше обслуговування
+38 044 392 73 32
Графік роботи
+38 044 392 73 32
Графік роботи
Графік роботи
Дата
02 січня 2024
Генератор з АВР вмикається автоматично не лише тоді, як в міській мережі зникає напруга, але й в тому разі, якщо параметри струму помітно відхиляються від норми. При відновленні нормального енергопостачання система знов перемикає споживачів на центральну лінію.
Надання електроенергії — справа непроста. Струм повинен йти безперервно, та ще й належної якості. Інакше з’являться проблеми. Комп’ютери в разі зникнення напруги навіть на невеликий проміжок часу втрачають дані. А якщо на бойлер подати неякісний струм, то він не запуститься або взагалі вийде з ладу. Для вирішення цих та подібних питань встановлюють альтернативні джерела струму, обладнані пристроями для забезпечення стабільної та якісної роботи. Один з них — система АВР або автоматичне введення резерву. Англомовний варіант — ATS, Automatic Transfer Switch, іноді пишуть «по-нашому», тобто АТС. Але не слід плутати з AVR — Automatic Voltage Regulator, що значить вбудований автоматичний стабілізатор напруги.
Що таке АВР стане зрозуміло у випадку, коли в міській мережі зникає світло. Власник приватного будинку повинен піти до котельні і запустити генератор. Після чого треба перемкнути на нього споживачів. А що робити, коли світло ще є, але напруга давно вийшла за межі «нормативного ліміту» плюс-мінус 10%. Точні складні електроприлади цього «не люблять». А якщо хазяїна взагалі немає вдома?
АВР — це система, яка все робить без втручання людини. Вона налаштована на певний діапазон напруги і відслідковує параметри струму в міській мережі. Коли значення виходять за верхній чи нижній поріг, вона перемикає споживачів на живлення від генератора. Причому робить це дуже швидко, за 0,3-0,8 секунд, так що побутові прилади навіть не встигають «відчути» зникнення світла. За рахунок цього, що головне, в них не зникають важливі дані, не говорячи вже про те, що не трапляються гірші негаразди, які бувають через несподівані відключення. Потім АВР продовжує слідкувати за станом міської мережі і, в разі поновлення її роботи, перемикає будинок в зворотному напрямку на центральну лінію.
АВР працює з альтернативним джерелом будь-якого типу. З нею сумісний синхронний чи асинхронний генератор, бензиновий, дизельний чи газовий. Ця система може бути одно- або двосторонньої дії. В першому випадку одна лінія введення головна (робоча), а друга — резервна. В другому — обидві рівнозначні, кожна може бути як головною, так і резервною.
Залежно від кількості ліній введення та секцій споживання, а також від того, яке джерело використовують в якості резервного, за наявності АВР для генератора схема підключення може бути різною. Рішення приймають згідно з конкретною ситуацією, проте можна виділити кілька типових:
Схема АВР на два введення найпростіша. Є дві лінії входу, головна та резервна, і одна секція (лінія) споживачів. Головна завжди має пріоритет і в нормальному режимі через неї подається струм. У разі порушень контакт на ній розмикається, а на резервній — замикається, живлення йде з резервного введення. Коли знову з’являється струм на головному, відбувається зворотне перемикання. Такий тип приладу називається «АВР з відновленням».
Схему на два введення з секціонуванням застосовують, коли є дві секції споживачів і кожна живиться від «свого» введення, що є рівнозначними. У цьому випадку ставлять дві АВР та секційний перемикач. Якщо на будь-якому з входів спрацьовує автомат захисту і зникає струм, обидві секції отримують напругу з другого входу.
Схему на три введення використовують на особливо важливих об’єктах. Принцип полягає в тому, що за відсутності напруги на головному вмикається резервний вхід, а якщо струму немає і на ньому, то підключається генератор. Введення можуть бути різними: дві рівнозначних лінії та одна резервна, або одна головна та два резервних генератори.
Наступна схема від попередньої відрізняється лише тим, що запрограмований контролер запускає генератор одразу, а підключає його лише через деякий час. Причина полягає в тому, що альтернативному джерелу потрібно кілька хвилин, щоб вийти на стабільну роботу.
Остання схема актуальна в тих випадках, коли в якості трьох резервних входів використовують потужні генераторні станції. Їхнє одночасне ввімкнення вимагає високих пускових струмів, що може призвести до падіння напруги. Тому їх вмикають не всі одразу, а каскадом, тобто почергово, через певні інтервали часу.
Головний здобуток в роботі генератора, обладнаного системою автоматичного введення резерву, полягає в тому, що власникові немає потреби контролювати характеристики струму з міської мережі та самостійно вмикати й вимикати альтернативне джерело. І справа не лише в зручності. АВР з системою підігріву картера та контролем заряду АКБ миттєво перемикає клеми і дуже швидко запускає генератор. Це позитивно впливає на збереження даних та захищає складну й дорогу електронну апаратуру.
Автоматика працює досить надійно, бо обладнана захистом від короткого замикання. Система слідкує за параметрами роботи генератора й негайно сповіщає про відхилення. Ще одна перевага полягає в тому, що коли в схему ввести стабілізатор, то в разі виходу характеристик струму за межі налаштування АВР він буде нормалізувати напругу і подавати на генератор стандартні 220В. Через це автоматика спрацьовуватиме значно рідше, переважно тільки у випадках повного відключення світла. Як наслідок, генератор служитиме довше, плюс щомісяця буде економія палива.
Фактично єдиним важливим недоліком є порівняно висока вартість (виходить в середньому на 15% більше, ніж агрегат без АВР, іноді до 25 – 30%). Причому коли придбати генератор без АВР, а потім обладнати його системою автоматичного запуску, то ціна буде вищою, ніж купити одразу альтернативне джерело з автоматикою.
Ще один мінус полягає в тому, що коли система АВР на генератор не поставлена виробником, то дообладнання можна зробити лише для джерела з електростартером. Тоді проблем не буде навіть при відсутності виходу на автоматику. Для цього в станцію вбудовують соленоїд та блок контролю запуску.
Якщо ж прилад заводиться тільки за допомогою тросика, то нічого не вийде. Хоча деякі майстри пропонують дообладнання із застосуванням серковера (це прилад, який автоматично перемикає споживачів на активне джерело живлення). Його слід поставити після лічильника. Коли в міській мережі зникає світло, хазяїн будинку повинен власноруч завести генератор. А серковер перекине живлення на цей пристрій. Коли світло з’явиться знову, він перемкнеться на міську мережу. Але будь-який генератор після вмикання повинен спочатку прогрітися, лише після цього він видаватиме стабільний струм. У такому випадку забезпечити це автоматично неможливо. Отже, схему із серковером не можна вважати повноцінною заміною АВР.
Приймаючи рішення про те, потрібна АВР для генератора чи може придбати прилад без неї, треба виходити з потреби в альтернативній енергії. Якщо струм в міській мережі зникає часто, то безумовно треба брати модель з автоматичним вмиканням. А коли генератор вже є, але не обладнаний АВР, то слід не відкладаючи справу «в довгу скриньку» придбати та встановити автоматичний запуск. Гроші, які доведеться заплатити, повернуться зекономленим паливом. А якщо генератор потрібен раз в один – два місяці, то немає сенсу платити за те, чим майже не доведеться користуватися. Вряди-годи можна ввімкнути його і власноруч, особливо коли в будинку немає дорогої електронної апаратури, що навіть за відсутності власника потребує постійного якісного живлення.
Дата: 02 січня 2024
04 січня
Як правильно підібрати генератор?01 січня
Генератори для котлаПідписуйтесь на email розсилку зі знижками
Ви вдало підписалися на email розсилку зі знижками
Ви вже підписані на розсилку зі знижками
Не правильний email. Повторіть, будь ласка.