Електротехнічні рішення для дому — доставка по Україні, монтаж і подальше обслуговування
+38 044 392 73 32
Графік роботи
+38 044 392 73 32
Графік роботи
Графік роботи
Дата
03 січня 2024
Коли на присадибній ділянці є джерело, можна організувати автономне водопостачання. Звичайно ж, ніхто не буде користуватися відром і воротом. Зараз у магазинах є все необхідне для електрифікації процесу. Залишилося тільки зрозуміти, яка помпа краще для колодязя. Питання не просте: помпи на ринку пропонуються двох видів і за кожним кілька типів. Плюс треба визначити основні параметри: витрата і натиск. А для цього дізнатися деякі глибини, висоти й обсяги. З іншого боку, нічого особливо складного немає, у всьому можна розібратися.
Будь-який водяний насос являє собою прилад із двох вузлів: силового (електромотор або магнітна котушка) і всмоктувального (крильчатка, поршень тощо). Вони робляться роздільними або в єдиному корпусі. Нерідко присутній блок управління, може бути поплавковий вимикач тощо. Вирішення питання про те, як вибрати насос для колодязя, починається з визначення його виду. Їх два: заглибні (глибинні) і поверхневі (зовнішні). Головна відмінність у тому, що перші опускають у воду і вони можуть качати з великих глибин (до 200 метрів). Другі розташовують на землі в безпосередній близькості або на якійсь відстані, часто в підвалі будинку. У них максимальна висота підйому води не перевищує 8 – 10 м. Інші особливості стануть зрозумілі після розгляду переваг і недоліків кожного виду.
Прилади, призначені для роботи в товщі води, відрізняються від наземних такими перевагами:
Ще один плюс, на перший погляд, незначний, але важливий для тих, хто користується помпами, полягає в наступному. Якщо на дачі неможливо весь час тримати помпу в колодязі, то апарат цього типу порівняно легко і швидко опускається у воду і витягується звідти після роботи. Серед нюансів - для підключення потрібен довгий кабель з надійною подвійною ізоляцією. На стаціонарних системах складніше налаштувати роботу в повністю автоматичному режимі. Крім того, вони складніші та, як наслідок, дорожчі. Відстань від помпи до дна, як і до дзеркала води, має бути не менше метра.
Пристрої, які стоять на поверхні землі або в підвалах, мають такі плюси:
Основний недолік — мала глибина всмоктування (до 10 м). Її можна збільшити до 30 м завдяки встановленню на всмоктувальному патрубку зовнішнього ежектора. Але подібний пристрій знижує продуктивність прямо пропорційно глибині, так що сьогодні його практично не використовують. Замість нього набагато привабливіший вигляд має помпова станція з автоматичним керуванням і накопичувальним баком. До того ж поверхневі помпи сильно шумлять.
Яку помпу для колодязя краще купити для цілорічного використання?
Якщо джерело з кришкою і на замку, то взагалі-то рекомендується занурювальний. Хоча і поверхневий теж можна поставити в підвалі, а частину труби від нього до колодязя вкопати в землю на глибину, нижчу за промерзання.
Колодязна помпа заглибного типу може мати різний пристрій. Зазвичай застосовують один із 4 типів:
Кожен із них має свої особливості застосування, він чимось вигідніший порівняно з іншими, а в чомусь їм поступається.
Вібраційна помпа для води в колодязь являє собою найкомпактніший, найпростіший і найбюджетніший варіант. У ньому немає електродвигуна. Замість нього поставлено котушку індуктивності, яка взаємодіє з якорем. Коли по ній проходить змінний струм, вона то притягує якір, то відштовхує. Якір з'єднаний з поршнем і діафрагмою. Завдяки цьому апарат закачує рідину в корпус через впускний клапан із подальшим виштовхуванням її в шланг. Вібраційна помпа надійна і недорога, створює великий напір. Але у неї невисока продуктивність, вона "не любить" брудну воду, шумить і не сумісна з автоматикою.
Помпа у колодязь відцентрового типу як робочий орган має колесо з вигнутими лопатками на зовнішній поверхні. Під час обертання вони захоплюють рідину і відкидають її на периферію, створюючи надлишковий тиск. З боку входу утворюється розрідження і в корпус засмоктується нова порція води.
Відцентрова помпа вважається одним із найкращих для колодязів завдяки тому, що в нього великий напір, висока потужність і продуктивність. Він може відкачувати воду з глибоких джерел і під час роботи не сильно шумить. Щоправда, він дорогий, конструкція складна, а робота з брудною водою скорочує термін експлуатації.
Вихрова помпа схожа на відцентровану, але має простіший пристрій, а тому дешевший. Завдяки наявності робочого колеса з лопатками особливої конфігурації та спеціальними канавками на внутрішніх стінках рідина не тільки відкидається від центру, а ще й набуває турбулентного прискорення. У такої помпи, порівняно з попередньою, вищий напір і продуктивність. Під час роботи вона не вібрує і майже не шумить. Їй не страшний сухий хід і кавітація, а в рідині може бути присутнім повітря. Але ця помпа абсолютно не любить забруднень, особливо з твердими частинками. І в неї порівняно невеликий термін експлуатації.
Гвинтова помпа створює великий напір, майже не шумить і не боїться бруду навіть із великими піщинками. Але через малу продуктивність, низький ККД і велике зношування елементів, що труться (як наслідок - часті ремонти), цей тип сьогодні майже не застосовується. Серед поверхневих помп для подачі води з колодязів використовують переважно відцентрові та вихрові. Порівняно із занурювальними у них інше компонування вузлів, проте принцип дії аналогічний.
Вибираючи помпу для автономного водозабезпечення, слід знати її параметри за витратою (подачею, продуктивністю) і напором, тобто висотою підйому води. І те, й інше можна знайти самостійно.
Для орієнтовного визначення подачі помпи слід дізнатися дебіт колодязя і, якщо треба, перерахувати його в м3/год. Для цього значення в л/с множать на 3,6. Вважається, що апарат обрано правильно, якщо його продуктивність менша за дебіт відсотків на 15. Більше дебіту не можна, помпа «вичерпає» всю воду. Ще один показник: різниця між статичним рівнем і динамічним не повинна перевищувати метр.
Потім рекомендується розрахувати подачу ще й за споживанням. Для цього підсумовують витрати всіх водорозбірних точок (умивальник, ванна, пральна машина тощо), дані беруть із таблиць. Те, що вийшло, множать на 0,6 - 0,8, тому що в будинку ніколи не вмикають усі точки одночасно.
Для визначення напору потрібно скласти кілька значень (у метрах):
Значення для першого доданка знаходять за допомогою рулетки. Для другого - беруть за таблицями. Третє приймають з таким розрахунком, що вода з крана або душа повинна не бігти слабкою цівкою, а текти з певною силою. У квартирах середнє значення дорівнює 3 атм. Оскільки 1 атм = 10 метрів водяного стовпа, додаємо 30 м (для поливу - 40 м.).
Дата: 03 січня 2024
05 січня
Як вибрати насос?02 січня
Загальні поради щодо вибору мотопомп02 січня
Основи вибору поверхневих насосів04 січня
Як вибрати циркуляційний насосПідписуйтесь на email розсилку зі знижками
Ви вдало підписалися на email розсилку зі знижками
Ви вже підписані на розсилку зі знижками
Не правильний email. Повторіть, будь ласка.