Електротехнічні рішення для дому — доставка по Україні, монтаж і подальше обслуговування
+38 044 392 73 32
Графік роботи
+38 044 392 73 32
Графік роботи
Графік роботи
Дата
02 листопада 2023
Вічна дилема: радість від користування благами цивілізації затьмарюється необхідністю платити за рахунками. Від першого все одно ніхто не відмовиться, людина швидко звикає до хорошого. А ось друге можна звести до мінімуму завдяки раціональному використанню та економії. Нижче наводиться кілька порад про те, як економити електроенергію і тим самим як знизити цифри в щомісячних квитанціях «за світло».
Якщо раніше облік споживаних кіловат вели незалежно від часу доби, то зараз ситуація змінилася. Пов'язано це з необхідністю економії електрики в державному масштабі шляхом перерозподілу навантажень з пікових годин на нічний час. Але, оскільки людей неможливо змусити робити це в наказовому порядку, вирішили стимулювати гривнею.
З 1.06.2023 року уряд України запровадив єдиний тариф «за світло» в розмірі 2,64 грн/кВт. Це означає, що раніше діюча градація, згідно з якою за споживання до 250 кВт платили менше, а понад цю цифру - більше, з 31.05 уже не діє. Перші платіжки за новими розцінками за червень мешканці отримають у липні. Дія планується щонайменше до 31.12.2023 року.
У нашій країні діють зонні тарифи. Простіше кажучи, спеціальні лічильники обчислюють оплату за спожиті кіловати залежно від того, в який час доби це відбувалося. Диференціювання може бути дво- або тризонним. Коефіцієнти такі:
Двозонне.
1.1 Час доби з 7.00 до 23.00 - коефіцієнт 0,5 (50% ціни), вартість 1 кВт-год дорівнює 1,32 грн.
1.2 З 23.00 до 7.00 - 1,0 (100%), за кожен кіловат електрики беруть 2,64 грн.
Трьохзонне.
2.1 У годину "пік" з 8.00 до 11.00 і з 20.00 до 22.00 одна кіловат-годину електроенергії розцінюється з коефіцієнтом 1,5 (150%) і коштує 3,96 грн.
2.2 У "звичайний" час або, інакше кажучи, у напівпіковий період, тобто з 7.00 до 8.00, з 11.00 до 20.00 і з 22.00 до 23.00 коефіцієнт дорівнює одиниці (100%) і 1 кВт-год коштує 2,64 грн.
2.3 У нічний час із 23.00 до 7.00 застосовується коефіцієнт 0,4 (40%) і "за світло" треба рахувати за ціною 1,05 грн/кВт-год.
У продажу є дво- і тризонні лічильники. Треба вибрати відповідний і поставити замість старого приладу. Процедура виглядає наступним чином. Власник квартири або будинку звертається в обленерго за місцем проживання у відділ по роботі з клієнтами і пише відповідну заяву. Після цього співробітники підкажуть, який лічильник краще купити, складуть договір і порахують кошторис, до якого увійдуть ціна приладу, послуги з його заміни та транспортні витрати. Платити за все буде господар житла. В обумовлений час приїдуть майстри з міськомережі, поставлять новий лічильник і зроблять відповідний запис у документах. Перехід на новий спосіб обліку відбудеться відразу ж після встановлення приладу.
Багатотарифні лічильники допомагають заощадити чималі гроші, якщо врахувати, що воду в бойлері наступного дня можна гріти вночі. Пральна машинка працює і відключається самостійно, стояти над нею не потрібно. І якщо подумати, то знайдеться ще інша техніка, автоматична, з вимиканням за таймером або після закінчення процесу. Прасувати висушену білизну можна після 23.00, по годині-дві на добу, незручно, зате так дешевше.
В онлайн-магазинах з'явився прилад для економії «світла» або економітель. Цей абсолютно легальний виріб працює так. У мережі є два види електричної енергії: активна і реактивна (строго кажучи, це потужність). Повна потужність, яку вимірюють у вольт-амперах (ВА), складається з активної (міряють у кВт) і реактивної складової.
Активна частина виконує корисну роботу. У деяких пристроях (праски, освітлювальні лампи, електроплити та печі, обігрівачі тощо) її величина збігається з повною. Реактивна виникає там, де є ємнісне (конденсатори) або індуктивне (котушки) навантаження. На корисну роботу вона не витрачається. У таких випадках фази струму і напруги не збігаються, випередження або запізнювання відбувається на кут ϕ. З повної потужності споживач отримує тільки частину, в середньому 70 - 80%. Втрати відбуваються через утворення полів, нагрівання проводки та деталей електросхем. Щоб обчислити їх, треба активну потужність, яка позначена на шильдику приладу в кВт, розділити на cos ϕ, його часто вказують там же. Якщо немає - на 0,7 або 0,8. Те, що вийде у ВА і буде повна потужність. Решта - втрати.
Лічильник споживання електроенергії враховує обидва види потужності. За твердженням виробників, економітель перетворює реактивну енергію на активну. Щоб платити менше, досить увіткнути його в найближчу до лічильника розетку. Не будемо сперечатися з виробником. Скажемо тільки, що прилад як слід ще не перевірений і відгуки на нього найрізноманітніші. Від «повне розведення» і «гроші на вітер» до «10% начебто економить» і «реально працює» (дані сайту Отзовик). Загалом, якщо не брати до уваги дешеві китайські моделі, то щодо інших нехай кожен вирішує для себе сам.
Якщо замість ламп розжарювання поставити світлодіодні, то можна чимало заощадити. За того самого світлового потоку вони споживають у 8 - 10 разів менше енергії. Особливо це актуально у зв'язку з акцією уряду щодо безкоштовної заміни. Якщо брати LED лампи в магазині, то вони окупають себе за рік. Тільки треба зберігати упаковку з датою продажу, бо вони не завжди виходжують термін гарантії.
Вимикати світло і прилади, якими не користуєтеся. Ще краще - поставити програмовані таймери, тоді після певного часу лампи згаснуть автоматично. Сенсори руху увімкнуть світло лише якщо хтось увійшов до кімнати. Але тут є одна тонкість. Наприклад, вмикання-вимикання шкідливо впливає на лампи розжарювання. Тому, якщо ви ходите з кімнати в кімнату, то не треба гасити світло кожні 2 - 3 хвилини та потім знову запалювати його. На купівлі нових лампочок втратите більше, ніж заощадите. Те ж саме з комп'ютером, у момент увімкнення по схемах проскакує електричний розряд, вони цього «не люблять». Тож на півгодини-годину його вимикати не бажано. Ще одна порада на ту саму тему - висмикувати з розеток периферійні та зарядні пристрої. І ніякого «сну» для комп'ютера! У режимі очікування вони споживають дуже мало енергії, але «курочка по зернятку...», все одно це витрата!
Сектор енергетики, де застосовуються поновлювані джерела енергії: це вітер, сонце (сонячні електростанції) і вода. Нині погляд усього світу звернений у бік екології, а сталий розвиток, результатом якого є охорона природних ресурсів і скорочення шкідливих викидів, є пріоритетом як держав, так і міжнародних організацій.
До таких відносять:
Відновлювані джерела енергії (зелена енергія) допомагають боротися з кліматичними змінами, які стають більш руйнівними. Зелена енергетика - це вітер, сонце, вода та інші джерела енергії - у майбутньому стане гарною заміною викопному паливу. Що раніше це станеться, то краще для нас і нашої планети.
Серед інших способів економії можна назвати такі:
До сказаного можна додати, що під час капітального ремонту бажано вибрати світлі меблі та шпалери, вийдуть менші витрати на освітлення. А при повній заміні проводки, якщо є можливість, поставити дорогу мідну, вона окупиться.
Дата: 02 листопада 2023
02 листопада
02 листопада
Підписуйтесь на email розсилку зі знижками
Ви вдало підписалися на email розсилку зі знижками
Ви вже підписані на розсилку зі знижками
Не правильний email. Повторіть, будь ласка.