top-icon Електротехнічні рішення для дому — доставка по Україні, монтаж і подальше обслуговування

Іконка телефону +38 044 392 73 32 blue-arr-down

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
  Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
  Нд: вихідний
Передзвонити мені

Іконка телефону +38 044 392 73 32 arrow

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Графік роботи

 • Пн-Пт: 9:00 - 18:00
 • Сб: 9:00 - 13:00 (Тільки прийом замовлень)
 • Нд: вихідний

Категорії Закрити

Правильна зарядка гелевого акумулятора: як збільшити термін його служби

Дата

01 листопада 2023

Незважаючи на появу літієвих акумуляторних батарей, традиційні свинцево-кислотні не збираються здавати свої позиції. Покупцям подобається більш доступна вартість та покращення характеристик завдяки застосуванню нових конструктивних рішень. Використання останніх призвело до створення гелевих джерел енергії.

Гелеві акумулятори

Гелевий акумулятор виготовлений за технологією Gel Electrolite (тип GEL). Це один з різновидів свинцево-кислотних АКБ. У ньому є електроліт, грати та пластини для позитивних та негативних іонів, зібрані в пакети. Все це змонтовано в особливо міцному корпусі з клемами. Головна різниця — до розчину сірчаної кислоти доданий діоксид кремнію. Завдяки цьому електроліт стає в'язким і набуває гелевої структури. Присадка не вступає у реакцію із сірчаною кислотою і на робочі характеристики не впливає. Хоча зарядка для гелевого акумулятора має настільки важливі особливості, що їх треба обов'язково знати.

Акумулятори типу AGM, виготовлені за технологією Absorptive Glass Mat, називають мультигелевими. У таких батареях електроліт заповнює пористі скловолоконні сепаратори між позитивними та негативними пластинами.

Переваги та особливості гелевих акумуляторів

GEL-батареї мають численні переваги, більшість з яких зумовлені желеподібною консистенцією електроліту:

 • Великий робочий ресурс. АКБ витримує до 1000 циклів заряд-розряд. За дотримання правил експлуатації батарея працює до 10 років (за заявами виробників — до 15 років). Реальний термін багато в чому залежить від якості матеріалів, що застосовуються.
 • Гелевий електроліт не кристалізується і не розкладається, немає проблем із відведенням газів, пластини не обсипаються.
 • Високий пусковий струм у тих випадках, коли акумулятор сильно розряджений. Двигун добре заводиться навіть на сильному морозі.
 • Добре тримає глибокий заряд.
 • Корпус герметичний, АКБ не обслуговується, не потрібно доливати електроліт. На роботу батареї не впливають навколишні умови. Викид токсичних пар, які утворюються внаслідок хімічної реакції, практично відсутній.
 • Після повного розряду акумулятори гелю здатні відновлюватися, їх можна вважати батареями глибокого розряду.
 • Корпус дуже міцний, не боїться ударних навантажень (до певної межі, ясна річ).
 • Якщо на корпусі таки з'явиться тріщина, то густий електроліт не витікає, можна спокійно доїхати до гаража.
 • Накопичувач здатний працювати у будь-якому просторовому положенні. Це особливо зручно для власників мотоциклів та скутерів.

Якщо GEL-батарея не використовується, то протягом року вона втрачає 20% ресурсу. Для порівняння — звичайна свинцево-кислотна АКБ за цей час розряджається до нуля.

Головним нюансом акумулятора гелю є необхідність правильного визначення параметрів зарядки та їхньою стабільної підтримки. В іншому випадку батарея вийде з ладу. Те саме може статися у разі перезаряду. Коротке замикання «вбиває» її одразу. Електроніка авто повинна працювати точно, стрибки напруги в системі призводять до окислення пластин. Проти звичайних АКБ на морозі вони втрачають на 20 – 25% більше заряду. І взагалі, довгу та сувору зиму така АКБ «не любить». Ну і, нарешті, ціна таких накопичувачів досить висока.

Заряджання гелевих акумуляторів

Перед тим як підключити GEL-батарею до зарядного пристрою (ЗУ), треба визначити силу струму та напругу. Перше значення в основному має бути не більше 14,5 Вольт. Друге розраховується за формулою: ємність АКБ розділити на 10. Наприклад, для накопичувача на 7 Ah треба поставити 0,7 Ампер.

Характеристики прописані у документації та вказані на корпусі.

 • «Standby use» — напруга заряджання батареї в режимі очікування або профілактики. Тоді АКБ не з часом втрачатиме заряд, але й надмірного не отримає.
 • «Цикл використання» — напруга зарядки гелевого акумулятора в звичайному режимі.
 • «Max initial current» — найбільший початковий струм. У цьому значенні він зашкодить накопичувачу і погіршить характеристик. Перевищувати його, як і напруження, не можна!

Фахівці рекомендують визначати силу струму не за технічною документацією, а як одну десяту від ємності АКБ.

Послідовність дій під час заряджання акумулятора:

 1. Струм зарядки гелевого акумулятора поставить на «0».
 2. Величину напруги — на максимально допустиме.
 3. Прикріпити затискачі на клеми батареї.
 4. Виставити значення струму, що визначається за розрахунком.

На ринку є моделі акумуляторів з желеподібним електролітом, що обслуговуються. У них треба насамперед викрутити пробки. У міру накопичення енергії показання вольтметра підвищуватимуться. Потрібно не допускати перевищення значення Cycle Use. Якщо виникає така загроза, варто зменшити струм.

Середній час заряджання акумулятора гелю коливається не більше 10 – 12 годин. Перезаряд небезпечний, акумулятор може вибухнути. Щоб він працював довше, рекомендується заряджати на половині ампер. Щоправда, у разі тривалість процесу збільшиться теж вдвічі. Такий самий спосіб буде найкращим і для повністю розряджених накопичувачів.

Зарядні пристрої для гелевих джерел енергії

GEL батареї не можна заряджати від ЗП для традиційних АКБ. Найкраще взяти спеціальне для цього типу. У випадку апарат повинен відповідати таким вимогам:

 • Якщо ЗУ пристосовано для інших накопичувачів електроенергії, повинен мати розширений функціонал.
 • Широкий діапазон налаштувань — обов'язково.
 • ЗУ має підтримувати стабільну напругу.
 • Залежно від температури пристрій має самостійно коригувати параметри процесу.
 • Автоматичне вимкнення після закінчення підзарядки.
 • Температурний діапазон — як мінімум у межах від +5°C до +40°C.
 • Відновлення заряду АКБ має бути поетапним (найкраще 3 – 4 кроки) автоматичним.

Наведені вище вимоги є відповіддю на запитання: чи можливе заряджання акумулятора гелю від безперебійника? ЗУ діляться на побутові та професійні. Перші добре підходять, коли треба відновити потенціал батареї для автомобіля, скутера, електроінструмента тощо. Другі потрібні до роботи на виробництві.

За конструкцією ЗУ бувають інверторними (імпульсними) та трансформаторними. Перші заряджають батареї струмом високої частоти і можуть відновити працездатність застарілої або розрядженої АКБ. Вони легкі та компактні, майже всі з автоматичним регулюванням. Другі — це класичний варіант. Вони більш важкі та великі, ніж інвертори, зате надійні та довговічні. З їхньою допомогою, зокрема, можна зарядити батареї, які живлять стартери великогабаритної спецтехніки із двигунами потужністю 150 – 300 тисяч Ватт (близько 200 – 400 л.с.) і більше. Сучасні моделі обладнані покращеним захистом і можуть працювати в автоматичному режимі, так що в цьому відношенні вони не поступаються імпульсним установкам.

Одними з найзручніших у використанні вважаються інтелектуальні автоматичні ЗП з мікроконтролерами. Вони самостійно визначають тип та ємність батареї, а також необхідні для неї напругу та силу зарядного струму. Універсальні пристрої здатні підібрати режим роботи. На акумулятор типу GEL вони подають плавний ступеневий струм. Функція десульфатації дозволяє акуратно розщепити солі на пластинах, завдяки чому продовжується термін служби АКБ. Після закінчення процесу пристрій відключається без стороннього втручання, тим самим запобігаючи перезарядженню. Комфортність роботи підвищує опція запам'ятовування попередніх налаштувань.

Де можна вибрати GEL-батареї?

Дотримання умов експлуатації, особливо правильне заряджання гелевих акумуляторів, дозволить АКБ повною мірою виявити всі свої переваги протягом тривалого терміну. Магазин 220 Volt пропонує замовити та купити GEL-батареї найпопулярніших моделей. Доставка працює по всій Україні.

Залишити свій відгук